OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

SİNEMA SANATÇISI ŞAİRLERİMİZ-1

SİNEMA SANATÇISI 5 ŞAİRİMİZ

Edebiyatımıza değerli ürünler verenler arasında ilginç meslek dallarında olan yazar ve şairlerimizin olduğunu biliyoruz. Yedinci sanat diye adlandırdığımız sinemaya gelince, bu sanat dalından da şiir gibi sözcüğün tartılarak oluşturulduğu oluşturulan şiire katkısı olanları da saymak gerekiyor.

Bu yazımızın beş sinema sanatçısı şairimiz hem sinemadaki rol aldıkları filmleriyle hem de yazdıkları şiirleriyle sizlere tanıtıyoruz.

Sayıları onlarca olan sinema sanatçısı yazar ve şairlerimizden sadece on kişiyi yazımıza konuk ediyoruz. Bir başka yazımızda öteki yazar ve şair olan sinema sanatçılarımızı da ağırlayacağız.

Sinemamıza ve şiirimize emek veren on kişi arasında Cahit Irgat, Orhan Murat Arıburnu, Nihat Ziyalan,  Orhan Alkaya,  Pelin Batu,   adlarını sayabiliriz.

 

CAHİT IRGAT

“…

En dar en karanlık sokaklar
Çok yakında bir gün
Çok yakında bir gün
Bayramlaşıp ışıyacaklar
Hürriyet giyecek aydınlık ayaklar.” (İnsan Gibi)

 

1915’te Lüleburgaz’da doğan Cahit Irgat birçok filmde rol aldı. Rol aldığı filmler arasında Ö. Lütfi Akad’ın yönettiği, Türkan Şoray ve İzzet Günay’la önemli rolleri paylaştığı ‘Seninle Ölmek İstiyorum’, Selahattin Burçkin’in yönettiği ‘Ana Mezarı’, Önder Yorgancılar’ın yönettiği ‘Anadolu Soygunu’, Ertem Eğilmez ve Orhan Aksoy ikilisinin yönettiği ve önemli rolleri Münir Özkul İzzet Günay, Selda Alkor gibi adlarla dikkat çeken rolleri paylaştığı  ‘Fakir Kızı Leyla’, Hüsamettin Mustafa’nın yönettiği,  başrolleri Atilla Ergün ve Yusuf Sezgin’le paylaştığı Boğaziçi Soygunu, Dağları Bekleyen Kız,  Süreyya Duru, Hulki Saner ikilisinin yönettiği,  önemli rollerini Murat Soydan, Yılmaz Köksal, Hülya Koçyiğit Kayhan Yıldızoğlu’yla paylaştığı Dağları Bekleyen Kız,

Cahit Irgat’ın şiir kitapları arasındaBu Şehrin Çocukları’, ‘Rüzgarlarım Konuşuyor’, ‘Ortalık’ ve Irgatın Türküsü.

Roman:

Irgat’ın ‘Geri Dönemezsin’ ve ‘İnsan Kafesi’ (kitaplaşmadı, Milliyet gazetesinde dizi halinde yayımlandı ) romanlarının yanı sıra ‘Çok Yaşasın Ölüler’ (Akşam gazetesinde yayımlandı, adlı kitaplaşmayan bir anı yapıtı bulunuyor.

 

 

ORHAN ARIBURNU

Önce, Ozanlar ölsün
Sonra, hiç kimse.

Varsın Ozansız kalsın dünya

Barışı
İnsanlığı
Sevgiyi

Y a r a t t ı l a r y a! (Yetmez mi?)

Orhan Arıburnu (1918-1989) Şadan Kamil’in ‘Gençlik Günahı’ filmiyle sinemaya adımını attı. Arıburnu’nun öteki filmleri

“Yüzbaşı “Sürgün” “Kanlı Para” filmiyle (1’inci Türk Film Festivali’nde yönetmen, senaryo yazarı ve oyuncu olarak ödül) 1954’te büyük ticari başarı kazanan “Beklenen Şarkı” filmini (Cahide Sonku ve Sami Ayanoğlu ile

 

birlikte yönet

ti.)   “Tütün Zamanı” (1959) filminde Yılmaz Güney’e şans tanıyan yönetmenlerdendir.

Ülkemizde ilk resim sergisini açan Arıburnu’nun adına konulmuş şiir ve sinema ödülü de bulunuyor, son birkaç yıldır verilmese de.

Biçim yönünden Garip şirine yakınlığı, konu yönüyle de Toplumcu şiire yakın olduğu saptanan şairin yayımlanmış ‘Kovan’, ‘Bu Yürek Sizin’, ‘Buruk Dünya’ (şiirlerinden seçmeler) kitapları arasında yer alıyor.

 

NİHAT ZİYALAN

1936 Adana doğumlu Nihat Ziyalan yüz elliye yakın sinema filminde rol aldı. Sanatçının Yılmaz Güney’le rol aldığı film sayısı ise hayli kabarık olduğu görülüyor.

Nihat Ziyalan’ın rol aldığı filmler arasında ‘Ölmek Var Dönmek Yok’, ‘Sezercik Aslan Parçası’, ‘Darağacı’, ‘Her Şey Oğlum İçin’, ‘Piyade Osman’, ‘Kızıl Vazo’…

Nihat Ziyalan’ın şiirler kitapları şunlardır: ‘Asık Yüzlünün Biri’, ‘Güvercin Uçuşu’, ‘Çapkın Çilekli’, ‘Tomurcuk Sevda’, ‘Avustralya’dan Şiirler’,  ‘Sevgili Şiir’.

Nihat Ziyalan’ın yayımlanmış ‘Güneşle Damgalı’ ve ‘Menekşeli Konak’    adlı romanları olmakla birlikte  öykü kitapları ‘Kısa Pantolonlu Sevda’, ‘Severim Pazartesileri’ ve ‘Üstüme Fazla Gelme Ayçelen’ adlarını taşıyor.

 

PELİN BATU

“Çocukları güneşe atılır

beyazlar içinde.

Zeytin Burnunda

Fakirler denize kaybolur

Ve onlardan hiç bahsedilmez

…..              “ (Zeytin Burnu Rüzgarı)

 

Pelin Batu’nun Komiser Şekspir, Şelale, Ben Fazla Kalmayacağım, Dün Gece Bir Rüya Gördüm, Hayal Kurma Oyunları, Yağmurdan Sonra, Ay ışığı Neredesin? Kerem ile Aslı, O Şimdi Asker, Harem Suare, Kanımdaki Barut ve Akşam Güneşi filmlerde rol aldığı diziler ve sinema filmleri arasında yer alıyor.

 

Yaptığı tarih öğrenimi ve televizyonda tarih programı da sunan Pelin Batu’nun şiirini de tarihin etkilediğini görüyoruz. Gerek Cam(Glass) ve Rüzgarlar Kitabı (Book of Winds) adlı yapıtlarında izlek olarak doğanın oldukça güçlü olarak öne çıktığı görülüyor.

 

ORHAN ALKAYA

 

“Konstantiniye’de lodoslama haydutluğumuz

bir kırmızı yalnızlık yanıyor

kaçıncı sarhoşluğun bu Yesenin

beyaz bayrak çekilmemiş kıyılar kanıyor”

                                       (Kendine Nakıs)

 

Orhan Aklaya ve Turgay köken olarak tiyatrocu şairlerimiz olmasına karşın sinemada da varlıklarını kanıtlayanlar arasında olduklarını söyleyebiliriz. Orhan Aklaya İyi Saatte Olsunlar, Sarı Tebessüm,  On Kadın, Seni Seviyorum, Dul Bir Kadın, Seni Seviyorum, Kimlik,  Öyle Bir Geçer Zaman ki

 

Yapıtları arasında ‘Türkiye Hala Mümkün’,  ‘Yenilgiler Tarihi’, ‘Tuz Günleri’, ‘Erken Sözler’, ‘Parçalanmış Divan’ ve ‘Etika ‘yı sayabiliriz.

 

Sinema sanayçılarımızdan seçtiğimiz beş şairimizle oluşturduğumuz yazımızın süreri olduğunu belirtmek gerekiyor.

Mustafa ASLAN

 

Meraklısı için not:

Yazının ikinci bölümü

SİNEMA SANATÇISI BEŞ ŞAİR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016