OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

sinema kitapları-gözleri tamamen kapalı

 

 

IMAG2268(1)gözleri tamamen kapalı

Michel Chion’un Kubrick Stanley filmogrofisi içinde önemli bir yer tutan son ‘Gözleri Tamamen Kapalı’ adlı filmiyle ilgili yapıtı Alfa Yayınları arasında okurla buuluştu.Hemen söylemek gerekir ki, Michel Chion, Kubrick’in son yaptığı üç film arasında ‘Gözleri Tamamen Kapalı’nın öne çıktığını belirtiyor.

Michel Chion filmin öyküsününün yazarı hakkında da bilgi veriyor.  Filmin öyküsü Freud’ün de bir mektubunda övgüyle söz ettiği   Viyanalı yazar Arthur Schnitz’indir. Kubrick’in bu öyküyü filme alma nedenini de açıklanıyor, bu yapıtta.  Öyküden sonra ise senaryo yazım serüvenini anlatılıyor, okura. Bunu filmin çekimi, Nicol Kidman ve Tom Cruise’in performansının değerlendirilmesi, filmin müziğinin seçimi,  Kubrick’in bu filmindeki yenilik…. konularına açıklık getiriyor.

“Bu film, iş cinselliği dile dökmeye gelince herşeye izi verilen, biseksüelliğe, eşcinselliğe, kamusal alanda çıplaklığa ve cinsel eyleme, ister numaradn olsun ister olmasın, hoşgörüyle bakılan bir toplumu anlatır.” (s.125)

Michel Chion filmin öyküsünden başlayıp yönetmenin yaşamının sonlanması ve filmin gösterimi sonrasındaki tepkilere kadar olanlardan da fazlasını oldukça kısa bir biçimde ama işin de özünü vererek yapıyor.

“Belirtmek gerekir ki, röntgenci bir edayla açılmış bulunan filmin tavrı, bu sahneyle birlikte, sinemanın ilk yıllarından bu yana çok sık başvurulmuş röntgencilik temasına karşı belirginsizleşir. Sinema tarihi, teleskopları (Body Double/Sahte Vücutlar, 1984) ve fotoğraf makinelerini (Rear Window/Arka Pencere, 1954) saymazsak, gözünü duvardaki bir deliğe yerleştiren sahnelerle, yarı açık bir kapıdan görülen çıplaklıkla, banyoların buğusuyla, aynadaki yansımalarla doludur.” (s.s. 69-70)

Michel Chion, Kübrick Stanley’in filmleri arasında öne çıktığını belirtiği ‘Gözleri Tamamen Kapalı’ adlı yapıtınıdeğişik açılardan bakarak ve inceliyor. Sıkılmadan sinema seyircilerinin de rahatlıkla sıkılmadan okuyabilecekleri bir yapıt, ‘Gözleri Tamamen Kapalı.’

 

Mustafa ASLAN

—————

Michel Chion, Gözleri Tamamen Kapalı (Sinema) I. Basım: Alfa Yayınları, İstanbul,  Ağustos-2014

 

sürüyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016