OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

SİNEK VALESİ NİZAMETTİN

 

 

Nazlı Eray’ın Sinek Valesi Nizamettin adlı romanı Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

Yazar günümüzün  çok bilinen Ronaldo, Neymar, Rihanna gibi kahramanları aracılığıyla yapıtını örüyor.

“Hayatımın dizelerinin üstüne basa basa yürüyordum yollarda. Artık sonbahar gelmişti. Yakında Ankara’ya kar yağardı. Dar küçük odamın penceresini sıkı sıkı kapatmıştım. Kendi dünyamın uçarı sarı girdabında bir geceye daha girmiştim.” (s.218)

YAŞAM –  ÖLÜM
Sinek Valesi Nizamettin adlı yapıtında Nazlı Eray yaşam ve ölüm arasındaki  fark olmadığına dikkat çekiyor. Sultanahmet’te değnekçilik öteki adıyla valelik yani otoparkçılık yaban Nizamettin ölümü ve bunula birlikte yaşaması. Yaşam ve ölüm arasında çok ince bir sınır olmadığı gerçeğinin altını çiziyor, bence.

İSTANBUL
Nazlı Eray Sinek Valesi Nizamettin adlı yapıtında okuru  başta Çin ve Kahire olmak üzere dünyanın değişik yerlerinde ve ülkemizin İstanbul başta olmak üzere Ankara gibi dikkat çeken kentlerimizde geziliyor.

Asıl uzam olarak okura İstanbul veriliyor. Yapıtta yön veren Üsküdar’daki  Mahmut Hüdai Efendi Türbesi’nin yanı sıra dünya kenti İstanbul’un değişik yerlerinde geçiyor, romandaki olaylar. İstanbul’un yapıtta geçen semtlerinden kimilerini şöyle sıralayabiliriz: Sultanahmet, Beşiktaş, İstiklal, Akaretler Yokuşu, Fenerbahçe  Plajı, Tepebaşı, Karaköy …

“Beşiktaş’tan Üsküdar’a, Üsküdar’dan İstiklal’e, oradan Tepebaşı’na, elimde beyaz dondurma, kulağımda güvercin gurultusu, bir yanda çocukluğum, bir yanda ölmüş annem babam…” (s.219)

Fantastik edebiyatımızın saygın adlarından Nazlı Eray Sinek Valesi Nizamettin adlı romanında okura yepyeni dünyaların kapısını açıyor.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::

Sinek Valesi Nizamettin (Roman), Nazlı Eray, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Kasım 2018

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016