OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Simenon Türkiye’de

20160929_060450Simenon Türkiye’de

Simenon ‘un Türkiye ile ilgili apıtlarının yer aldığı kitap Everest Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

Önsözünü Ahmet Ümit’in yazdığı kitapta Gerorges Simenon’un Türkiye ile ilgili ürünleri yer alıyor. Ekim Devrimi sonrası Kızılordu komutanlarından Lev Troçki’nin İstanbul’a gelişini anlatarak başladığı Önsözde Ahmet Ümit  kitapta yer alan Simenon yapıtlarına ilşkin ilginç bilgileri  fotoğraflarla  veriyor.

Ümit, Simenon ‘un polisiye edebiyat içindeki yerini belirttiği bölümünde, “Georges Simenon, Edgar Alan Poe gibi, Arthur Conan Doyle gibi Agatha Chritie gibi polisiye edebiyatın kurucularından biridir. Polisiye romana sadece Fransızcanın inceliklerini katmakla kalmamış aynı zamanda psikolojik bir zenginlik de…” diyor.

Georges Simenon Türkiye’de adlı yapıtta yer alan ürünler şöyle sıralanıyor: Troçki’nin evinde, Boğaz’ın Gangsterleri, İstanbul’un Polisi, Mare Nostrum ya da Uskuna’yla Akdeniz, Avrenos’un Müşterileri ve Karşı Pencerede İnsanlar.

İSTANBUL VE CUMHURİYET’İN İLK YILLARI

Simenon’un yapıtlarının odağını uzam olarak İstanbul oluşturuyor. Roman ve röportajlarında İstanbul’un uzam olarak önemli bir yer tuttuğu görülüyor. Troçki’nin evinde, Boğaz’ın Gansterleri, istanbul’un Polisi,  Avrenos’un Müşterileri..  adlı yapıtlarında uzam olarak İstanbul’un seçildiği görülüyor.

Simenon’un ülkemizi anlatan yapıtlarının bir bbaşka özelliği ise Cumhuriyet’in ilk yılları ve Atatürk’le ilgili bilgi vermesinden, kimi önemli görüntüler sunmasından kaynaklanıyor. Örneğin Avrenos’un Müşterileri ve Mare Nostrum ya da Uskunayla Akdeniz adlı yapıtlarında görebiliyoruz.

“Mustafa  Kemal tarafından verilen ikinci bir karar da, tün memurların en ufak bahşişi bile kabul etmeyecekleri oldu.

Bu defa hoşnutsuzluk tavan yaptı. Türkiye’de bu bahşiş düzeni olmadan ne yapılacak? Artık gitmenin bir manası yok desek yeridir!

Eskiden cüzdanı kalın bir yabancının en azından her şeye hakkı vardı…” (s. 199)

 

Georges Simenon’un Türkiye’ye ilişkin yapıtları uzam olarak ağırlığının İstanbul’un oluşturmasının yanı sıra Cumhuriyet’in ilk yıllarını vermesi açısından da dikkat çekiyor.

 

MUSTAFA ASLAN

……………………………………………..

Simenon’un Türkiye Romanları, Röportajları ve Fotoğrafları, Georges Simenon,  Çeviren:Selahattin Bağdatlı, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Aralık 2016

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016