OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ŞİİR ÜSTÜNE DÜŞÜNÜRKEN

ŞİİR ÜSTÜNE DÜŞÜNÜRKEN 

 

Yararlılık ve zevk şiirsel gerçekliğin birbirinden ayrılmaz iki yüzüdür . Umutsuzluğunu , karamsarlığın kara örtüsünü üstünden atmaya görsün kişi , yalnızlığın açmazlarından kurtulur , yararlı omaya çaba harcar . İnsanlar arasında olduğunun farkına varır , ölüm korkusunu kapı dışında bırakır , yaşamın tanığı olduğunu duyumsar . İşte , gerçek şiir , ölüm yüzlü , korku salan bir iyilik – yararlılık – kavramını aşmaya olanak tanıyan her şeyi kapsar .

Prof .Dr. Doğan Aksan , ‘ Şiir Dili Ve Türk Şiir Dili ‘ adlı kitabının ‘önsöz ‘ünde : ” Şiirin madeni , bütün nitelikleri , ayrıcalığı ve yaratıcılığıyla insandır . Dil adı verilen gücün de yalnız insana özgü oluşu gibi .Dile dayanan bir yaratı olarak şiir , gücünü insandan alır ; dille oluşur . Dilin bugün bile bütünüyle çözemediğimiz gizleri aynı zamanda şiir de gizleridir . ” … Ama , şiir yaşamın içindedir , şairler bile artık , yalnızlığın üreticiliğe dönüştüğünde , insani bir değer taşıdığının farkında .

Paul Eluard şöyle der : ” … Ekmek şiirden yararlı . Peki ya aşk , kelimenin tam ve insani anlamıyla , aşk-tutku daha mı yararlı , değil . ” Zevk ve yaratıcılık … Şiirsel gerçekliğin , insan gücünün iki yüzü .. İkiyüzlülüğün çoğaldığı bir çağda , şiirin bu iki aydınlık yüzünde arayalım huzuru . Neruda’nın bir yazısında — ( Şiirin Yeşil Atı -1935 , İspanya ) — değindiği gibi : … Sevdalanışın kutsal yasası , dokunma , koklama ,tatma , görme ve duyumsama buyrukları, adalet tutkusu ve cinse arzu ; okyanusun sesi , hiçbir şey kasıtlı olarak dışarıda bırakılmadan , hiçbir kayda zorlanmayan bir sevgi uğrunda ölçülmemiş derinliklere dalış .Ve şiirsel ürün parmak izleriyle , diş buz izleriyle damgalanacaktır .

F. KADRİ GÜL

:::::::::::::::::::::::

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016