OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

sidney serüveni

 

IMAG1315

sidney serüveni

Bjorn Sortland ‘Sidney Serüveni’ adlı yapıtında bu kez Avustralya’dan okura yepyeni bir serüven sunuyor.

Bjorn Sortland’ın önceki dört kitabının süreri olan ‘Sidney Serüveni’ ise yine sanat hırsızlığı konusunu içeriyor.

New York Serüveni ile bağlantılı olarak başlayan kitap Avusturalya ve Sidney hakkında okura bilgi veriyor. Bjorn Sortland’ın dizinin öteki kitaplarında olduğu gibi her ülke ve kentle ilgili önemli bilgilerin yanı sıra Sidney haritası da iç kapakta yer alıyor.

“Sidney körfezindeki Opera Evi bir yelkenliye benziyor.

Böyle bir binayı inşaa etmeyi başarmaları inanılmaz.

Annem burasının dünyanın en ünlü binalarından biri olduğunu anlatıyor, yapım esnasında bir sürü tartışmaların çıktığını, hatta bina tamamlanmadan önce  mimarının, istifa ettiğini falan filan…” (s.36)

serüven

Bjorn Sortland’ın ‘Sidney Serüveni’ adlı yapıt soluk soluğa bir serüven sunuyor okura. Avustralya’nın ormanlık bir alanında, tehlikeli hayvanlarla karşı karşıyasınız, bu yapıtta. Kimileyin bir örümcek sokmasından korunmanız gerekiyor, kimi zaman da bir timsahtan. Yazar soluk soluğa bir serüveni kimi sürprizlerle veriyor.

‘Sidney Serüveni’ daha önceki dört kitaptaki serüvenin düğümünün çözüldüğü bir kitap olma özelliğini taşıyor. New York’tan büyük bir heyecanla başlayan yapıt aynı tempoyla sürüyor ve sonlanıyor. Bu kez Avustralya’nın doğal yapısını da işe katarak örüyor yapıtını,  Bjorn Sortland.

Mustafa ASLAN

———————–

Bjorn Sortland, Sidney Serüveni, Çeviren:Ebru Tüzel,  I. Basım:Büyülü Fener Yayınları,  İstanbul, Şubat 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016