OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Sıcak ve Soğuk

IMAG2649 Sıcak ve Soğuk

Susannah McFarlana’in yazdığı Ajan Kız dizisinin   ‘Sıcak ve Soğuk’  Artemis Çocuk Yayınları arasında okurla buluştu.

ışıltı ajanları gölge’ye karşı

‘Sıcak Ve Soğuk’ adlı yapıtta kötülerin planlarını bozmak için uğraşan bir gizli kurum çıkıyor karşımıza. Işıltı adını taşıyan bu kurum  Gölge adlı gizli kurumun kötülüklerine  karşı dünyamızı koruyor. Ajanların Işıltı ile iletişim kurmanın özel yolları olduğu görülüyor.  Kitapta dünyamızın iyiliği için çalışan ve dünyamızı kötüleştirmeye çalışan, doğal çevremize zarar veren Gölge adlı  gizli örgüte karşı mücadele eden ajanlarına da görev verme biçiminin oldukça ilginç olduğunu görüyoruz.

“Ama bunu yapamıyordu. saat sekizi çeyrek geçiyordu, IŞILTI’dan görev çağrısı gelmemişti ve yapabileceği hiçbir şey yoktu – Emma okula gidiyordu.” (s.24)

kutuplar ve  imparator penguenler

Susannah McFarlana’in  Ajan Kız dizisinin   ‘Sıcak ve Soğuk’  adlı kitabında kutuplar ve pengunler tanıtılıyor çocuklara. Kutupların ayrılmaz ve sevimli parçası pengunler yapıta ayrı bir güzellik katıyor. Serüven içerisinde, bu sevimli hayvanların kimi özellikleri veriliyor.

” Ve bir de penguenler vardı, binlerce İmparator penguen. Hatta buz-beyazından çok penguen- siyahı görülüyordu. Siyah görültülü, bağran ve paytak paytak yürüyen penguenlerden bir deniz oluşturmuşlardı adeta.” (s.82)

para mı, çevre mi?

‘Sıcak ve Soğuk’  çevre sorunlarına ışık tutuyor. Hem de uluslaraarsı düzeyde  irdeliyor yaşadığımız dünya ile ilgili sorunları. Antartika kıtasında geçen serüvende dünyanın dengesini bozacak buz eriterek su elde etme yolunu eleştiriyor.Çok para kazanmak uğruna çevreye zarar verilemeyeceği iletisi oldukça açık bir biçimde veriliyor.

” ‘Yani sırf bunları sırf para için yapıyorsun? Peki ya Güney Kutbu? İmparator penguenler?’ ” dedi.  EJ.

” ‘Ah penguen menguen. Umrumda bile değil. O kokuşuk  penguen yavrularının hepsi denize düşüp boğulsa bile umrumda olmaz. Ha-ha-ha!’  ” (s.96)

Susannah McFarlana’in ‘Sıcak ve Soğuk’ doğal çevrenin çok para kazanmak uğruna feda edilemeyeceğini anlatıyor. Önerilir…

Mustafa ASLAN

———————

Sıcak ve Soğuk,  Susannah McFarlana, Ajan Kız dizisi, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Aralık 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016