OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

sherlock holmes

IMAG3675

Sherlock Holmes Yapıtları 1-2

Tıp eğitimi almasına rağmen, zevkle okunan Sherlock Holmes kitaplarının yazarı Sir Arthur Conan Doyle  gönlü hep yazmaktan yana kaydı. Zaten onun okul yıllarında öyküler yazdığı biliniyor. Yazarlığa okul yıllarında adım atıyor.Tıp eğitimi sonrasında Afrika’ya gidip gelen gemilerde doktorluk yaptıktan sonra açtığı muayenehaneyi de kapatıyor ve yazmada karar kılıyor.A Study in Scarlet(1886) ve The Sign of Four (1890) ardı ardına  Sherlock Holmes öykülerinin özellikleri taşıyan  kitapları yayımlanıyor. Bundan sonra zevkle okunan Sherlock Holmes kitaplarını yazıyor. Doyle 7 Temmuz 1930’da kalp krizi geçirdiği evinde ölü bulınuyor.

abdülhamit ve sherlock holmes hayranlığı

Doyle’un kaleme aldığı Sherlock Holmes’un Türkiye’de çok ilgi gördüğünü söylemek abartı sayılmaz, tersine bir gerçeği dile getirmek oluyor, bence.

Ayrıca Yervant OdyIMAG3664an’ın ilk ciltte de sözü edilen  ‘Abdülhamid ve Sherlock Holmes’ adlı yapıtını anmak yerinde olur diye düşünüyorum.

Osmanlı padişahlarından Abdülhamit’ten başlayarak bugüne uzanan bir Sherlock Holmes hayranlığından söz etmek yerinde olur diye düşünüyor.

birinci ciltte neler var? 

Leslie S. Klinger’in editörlüğün de hazırlanan  açıklamalı notlarıyla üç ciltlik  Sherlock Holmes yapıtlarının ve hakkında yazılan önemli yazılanlar toplanıyor. Birinci ciltte John Le Carré’ın bir giriş yazısı yeralıyor editörün hemen  “Önsöz” yazısından sonra..

“Sherlock Holmes’un Dünyası”,  “Abdülhamid ve Sherlock Holmes” yazılarından sonra “Sherlock Holmes’un Maceraları, Bohemya Skandalı, Bir Kimlik Vakası, Boscombe Vadisi’ndeki Sır, Beş Portakal Çekirdeği, Çarpık Dudaklı Adam, “Adı Farklı Olsa Da Gülün”, Mavi Yakut Macerası, “Bu Bir Bataklık Engereği! Hindistan’ın en Ölümcül Yılanı”,Sherlock Holmes ve Dr. John H. Watson’ın Silahları Mühendisin başparmağı Macerası, Bekar Asilzade Macerası, Beril Taç Macerası, Kızıl kayınlar Macerası, Sherlock Holmes’un Anıları,  Gümüş Alev, “Sıradaki Koşudan Para Kazanma İhtimalim Var…”  Karton Kutu, Sarı Surat, Borsacının Katibi, Gloria Scott, Musgrave Töreni, Reigate Soyluları, Biçimsiz Adam, Hint Ayaklanması, Yerleşik Hasta, “Yerleşik Hasta” nın metni, Yunan Tercüman, Mycroft  Holmes, Bahriye Anlaşması, Son Muamma, “Son Muamma”yı gözden geçirme” yer alıyor.

İkinci Ciltte Neler Var?

Leslie S. Klinger’in editörlüğün de hazırlanan açıklamalı notlarıyla üç ciltlik  Sherlock Holmes yapıtlarının ikinci cildinde şunlar yer alıyor: Sherlock Holmes’un Dönüşü, Boş Ev Macerası, Uzun Fasıla, Barıtsu, Kararan Gökyüzü, Albay’ın Mermisinin  İzlediği Yol, Norwood’lu İnşaat Ustası Macerası, Sherlock Holmes ve Parmak İzleri, Dans Eden Adamlar Macerası, Dans Eden Adamlar Alfabesi, Yalnız Bisikletçi Macerası, Sherlock Holmes Döneminde Bisiklete Binme, Manastır Okulu Macerası,

Holdernesse Dükü, Bisiklet hangi Yoldan İlerledi? Kara Peter Macerası, Charles Augustus Milverton Macerası, Altı Napolyon Macerası, Üç Öğrenci Macerası, Erken Dönem İngiliz beratları Üzerine Çalışmalar, Altın Pince-Nez Macerası,  İkinci Leke Macerası, “Lord Ellinger” ve “Pek Muhterem Trelawney Hope”.

Son Selam, Önsöz, Wisteria Köşkü Macerası, Kızıl Çembermacerası, Gizli Mesaj, Bruce – Partington Planları, Yaklaşan Hükümet değişikliği, deniz Savaşı, Lassus’un Çok Sesli İlahileri, Dedektif Ölüm Döşeğinde, Leydi Frances Carfax’in Kayboluşu, “Kadını Gömebilirlerdi”, Şeytan Ayağı Macerası, Son Selam.

Sherlock Holmes’un Vaka Kitabı, Önsöz, Meşhur Müşteri Macerası, Soluk Asker Macerası, Boer Savaşı, Mazarin Taşı Macerası, “Mazarin Taşı” Hikayesinin Yazarı, Üç Çatılı Ev Macerası, Sussex vampiri Macerası, “Ame Vampirler Hakkında Ne Biliyoruz Ki?”, Üç Garrideb Macerası, Thor Köprüsü Sorunu,  Hikayenin İlk Kısmının Özeti, ” Asıl Thor Köprüsü Sorunu”,  Sürünen Adam Macerası, “Senin Şu Tarihlerse En Büyük Muamma”, Aslan Yelesi Macerası, Peçeli Kiracı Macerası, Holmes’un Kariyeri, Shoscombe Old Place Macerası, “Carina” nın Kimliği, Kronolojik Tablo, Genel Kaynakça.

İkinci cilt açıklamaları

Sherlock Holmes’un yapıtlarının açıklamalrı olarak sunulduğu ikinci ciltte de yer veriliyor. Her yapıtın yazılış neden ya daöyküsü verilirlkne kimi terim, olay ve kişiler hakkında da doyurucu nitelik taşıyan kısa ve öz bilgilerin yanı sıra kimi değerlendirmelere de yer  veriliyor.

“” ‘Üç Öğrenci’ Holmes’un üniversite yıllarıyla ilgili olarak araştırmacıların hazine değerinde bilgi sunar. Burada anlatılan suç ( sınavda  bir öğrencinin kopya çekmesi) diğer hikayelere göre sönük kalsa da, bahsi geçen kolej hayatıyla ilgili zengin ayrıntılar hikayeyi okumaya değer kılar…”  “(s.287)

Üç ciltte toplanan  Sherlock Holmes yapıtları kahramanımızın sevenlerinin yanı sıra serüven ve polisiye sever okurları  bekliyor.

Mustafa ASLAN

————————————

1-Sherlock Holmes 1. Cilt (Açıklamlı Notlarıyla), Editör:Leslie S. Klinger, Çevrimenler:Kaya Genç, Berrak Göçer, 2. Basım:Ocak 2015

2-Sherlock Holmes 2. Cilt (Açıklamlı Notlarıyla), Editör:Leslie S. Klinger, Çevrimenler:Çağdaş Acar, Göhna Fırat, Bekir Diri,  1. Basım:Temmuz 2015

 

Updated: 08 Eylül 2015 — 11:05

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016