OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

sherlock holmes 1 (Kızıl Soruşturma)

Sherlock Holmes 1 (Kızıl Soruşturma)

Nam-ı diğer Sherlock Holmes’un serüvenlerinin birinci kitabı  Alfa Yayınları arasında Kızıl Soruşturma Adıyla Yayımlandı. Yapıtta iki bölümden oluşuyor. Bölümlerden birincisi yapıta adını veren Kızıl Soruşturma diğeriyse Mormonlar Diyarı adını taşıyor.

SHERLOCK HOLMES’U NASIL BİLİRSİNİZ?

Arthur Conan Doyle Kızıl Soruşturma adlı yapıtında Sherlock Holmes’in kimi kişilik özellikleri veriyor, kahramanların ağzından. Zaman zaman da Holmes’ın bizzat ağzından hünerleri veriliyor. Bunlar daha çok dedektiflik mesleği alanındaki yeteneklerini belirtir özellikler olduğunu belirtmem gerekiyor. Yapıtın “John Watson’ın Anılarının Devamı” ve “Sonuç”  ise yine dedektiflik konusuna değiniliyor. Burada bir olayı çözümlemede dikkat edecek konulara dikkat çekiliyor.

“Bu davada da nümüzde bir sonuç vardı ve geri kalan her şeyi kendimiz çözmeliydik. İzin verin, yürüttüğüm mantık zincirinin farklı adımlarını sizinle paylaşayım. En başta başlamak gerekirse… Doğal olarak önce yolu inceleyemeye koyuldum…”(s.175)

KİLİSEDE KIDEM

Yapıtın ikinci bölümde işlenen cinayetin geçmişi hakkında bilgi verilen bölüm ağırlık kazanıyor. Mormonlar Diyarı adlı bölümde anlatılan olayların ağırlığı hurafelerin insanlar üzerindeki nasıl baskı aracı haline getirildiğini   anlatıyor. Kendinde kimi yetkileri topladığını sanan insanların, inancı çıkarları için kullananların topluma nasıl baskı yaptıklarını, yaşamlarını nasıl kararttıklarını anlatıyor. Dini kurumlarda bile kıdemli olduklarını söyleyerek diğer insanlar üzerinde egemenlik kurmaya çalıştıklarını görüyoruz.

 

“Bir zamanlar bu gizli ve korkunç güç sadece Mormon inancını benimsedikten sonra dinden çıkmak isteyenlere ya da yanlış yollara sapıp itaatsizlik edenlere uygulanıyordu.Ama bir süre sonra bu gücün uygulanış alanı genişledi. Yetişkin kadınların sayısı giderek azaldı ve kadın nüfusun azalışı…” (s.124)

Arthur Conan Doyle Kızıl Soruşturma adlı yapıtında ilgi çekici bir polisiye yapıt sunuyor okura.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::

 Kızıl Soruşturma, Arthur Conan Doyle, Çeviren:Filiz Tülek, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Ekim 2017, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016