OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Sevgilim İstanbul

IMAG2485

Sevgilim İstanbul

Kerime Aksoy’un kaleme aldığı ‘Sevgilim İstanbul’ adlı yapıt 1955-2015 yılları arasındaki dönemi anlatıyor.Kerime Aksoy 1955-2015 yılları arasını kapsayan dönemde 6-7 Eylül Olaylarını dünden bugüne akan bir zaman dilimi içerisinde aktarıyor.

İstanbul

6-7 Eylül 1955 yılında yaşananları aşk izleği ve İstanbul uzamı içerinde veriyor, ‘Sevgilim İstanbul.’ Zaman zaman sevdiğikızla İstanbul’la sevdiği kız arasında bağlantı kuruyor, kahramanlarımızdan Kemal. Hatta daha da ileri giderek sevgilisinin İstanbul’dan da güzel olduğunu belirtiyor.

“Akasya yürüyerek Taksim metrosuna gelmişti. kendisine  Şişli taraflarında küçük bir apart otel tavsiye edilmişti. Çukurcuma’dan çıkıp  İstiklal  Caddesi boyunca yürümüşlerdi.  nevra sabah kahvaltısında, önceki gece haber ettiği üzere müthiş bir itiraf yapmıştı.” (s.298)

6-7 Eylül

‘Sevgilim İstanbul’ adlı romanında Kerime Aksoy tarihimizde 6-7 Eylül Olayları olarak anılşan dönemiyapıtına taşıyor. Aksoy, olayları  yapıtında 1955 yılından – 2015 yılına uzanan bir dönem içerisinde sunuyor, yaşananları daha anlaşılır kılmak için. Ülkemizdeki Rum vatandaşlarımızın zarar gördüğü bu olayları değişik açıdan irdeliyor, yazar. Yağma olayları ve Rum vatandaşlarımıza yönelik şiddet eylemlerini kimi zaman  Türk komşularının  engellediğini, kimi zaman güvenlik güçlerinin önlediğini… kimi zaman ise herşeyin birbirine karıştığını belirtiyor, Aksoy  bir cehennem olarak değerlendirdiği 6-7 Eylül Olaylarını..

“Ancak ben kendime bir söz verdim. Bu felaketten ziyade aşktan konuşmak isterim seninle. Boşverin bu felaketi diymeyeceğim, lakin erteleyelim bu fecaat mevzuyu. Biliyorum 6-7 Eylül bizim cehennemimizdir. Aşkımızın yandığı bir cehennemdir o meşum tarih.” (s. 180)

Kerime Aksoy’un ‘Sevgilim İstanbul’ adlı yapıtı ülkemizin 6-7 Eylül gibi sancılı dönemini İstanbul’un uzam olduğu bir roman kurgusu içinde anlatıyor.

Mustafa ASLAN

————————————

Kerime Aksoy, Sevgilim İstanbul, I.Basım:Artemis Yayınları, İstanbul,Ekim 2014

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016