OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

sessizlik öncesi fırtına-mustafa aslan

 

 

sessizlik öncesi fırtına-mustafa aslan

 

‘Sessizlik Öncesi Fırtına’ adlı kitabı insalnlara bir başka çözüm yolu önerdiği ileri süuren Neale Donald Walsch’ın görüşlerinden oluşuyor. Türkiye’de daha önce Tanrı ile Sohbet adlı kitabı yayınlanan Walsch’ın ‘Sessizlik Öncesi Fırtına’ adlı yapıtı’nı n Alfa Yayınları okura ulaştırıyor.

revizyon mu, devrim mi?

‘Sessizlik Öncesi Fırtına’ adlı yapıtta yazar kaçınılmaz bir revizyonla karşı karşıya olduğumuzu ısrarla belirtiyor. BU revizyonun tarihte yaşanan devrim hareketlerinden farklı olduğunu söylüyor, tarihsel geçmiş aktarılarak. Yazar ilerleyen sayfalarda, hatta kitabın sonuna kadar revizyonun devrim olmadığı belirtilerek yazarın bir sosyalizm ya da vahşi kapitalizmi tercih etmediği belirtiliyor.

yoksulluk

Yoksulluğun ortadan kaldırılmasına değinen yazar, herkesin temel gereksinimleri karşılandığında da bugünkü gibi zenginler ve fakirler olacağını, sorunun ekonomik olduğunu belirliyor. Önerisi “fon oluşturmak”  görüşü  zekat kurumundan çok da farklı olmayan bir yol olarak okura sunuluyor.

“… Bir gelir vergisi olmayacaktır. İnsanların gönüllü bir biçimde gelirlerinin yüzde 10’unu bağışlamalarıyla Bütün İnsanları Kapsayan Bir Fon oluşturulacaktır. ” (s.321)

‘Sessizlik Öncesi Fırtına’ revizyonun kaçınılmaz olduğunun sık sık yineleniniyor. Bunun yanı sıra ekonomik sorunların nasıl çözleceği belirtilirken ekonomi ile politikaya ayrı yollar gösteriyor. Gelir dağılımı adaletsizliğini nasıl çözüleceği konusunda da ‘Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir’ sözünü bir başka türlü söylüyor.

eski

Okuduğunuzda bildik birçok görüşle karşılaştığımız kitapta yazarın eskiye ilişkin olanları unutma önerisiyle karşılaşıyoruz.

‘Tanrı ile Sohbet’ adlı kitabıyla tanıdığımız Neale Donald Walsch’ın ‘ Sessizlik Öncesi Fırtına’ adlı kitabı dünyanın kaçınılmaz olarak bir değişim yaşadığını belirtiyor. Revizyon adını verdiği değişimin kaçınılmaz olduğunun altı özellikle kitap boyunca çiziliyor ve çözüm yolları öneriliyor.

———————————————-

Neale Donald Walsch,  Sessizlik Öncesi Fırtına, Çeviren:Tufan Göbekçin,  1. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Eylül-2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016