OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

sessizliğin ilk sesi

IMAG3071

 

Sessizliğin İlk Sesi

AdaletAğaoğlu’nun ‘Sessizliğin İlk Sesi’ adlı öykü kitabının yeni basımı Everest Yayınları tarafından yapıldı. Yapıtta on iki öykü yer alıyor.

“Bir börek o, bir börek ben. Yiyoruz. Hım, hımm… İyi… taze… Sevdi. Seve seve yiyor işte. Yüzünü buruşturmuyor. Anneme böyle söyleyebilirim. Büyükbabamla börekleri sildik süpürdük biz, diyebilirim. Annemin yüzü çağıldar. Pembe ve güzel olur.” (Akşamüstü, s.159)

öyküler

Adalet Ağaoğlu’nun  ‘Sessizliğin İlk Sesi ‘ adlı öykü kitabı iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde yer alan öykülerin adları şöyle sıralanıyor: Sen Ey Kutsal Işık, Muz, Teşekkür Ederim, Eskiden, Bir Sabah, Yan kapı, Bi Sevmekten… Bi Ölümden…

Yapıtın ikinci bölümümde yer alan öykülerin adları ise şunlardır: en kısa öykü/Hüzzam Mavisi, H, Akşamüstü, Kulak Tıkaçları, Nerde O Eski Ölümler, Sessizliğin İlk Sesi.

“Seni senden başka üç tane, beş tane, yüz tane, bin tane birilerile konuşturacak, onlara bağlayacak bir olanak yüz bin tane kendinle olduğun zaman kullanılmayacaksa ne zaman kullanılacak? Oda ısındıktan ya da banyo soğuduktan sonra mı? Ya da kentle tanışmaya başladıktan sonra mı?” (H, s. 131)

eleştiri

Adalet Ağaoğlu ‘Sessizliğin İlk Sesi’ adlı yapıtındaki öykülerinde sola ilşkin  kimi saptamalarını okurla paylaşıyor. yazarın  okurla paylaştığı saptamalrı olumlulukları göz ardı etmeden gerçekleştiriyor. yani Ağaoğlu tek taraflı bir eleştiri oku yöneltmiyor sola. Güzel şeylerinin yanında savunduklarıyla bağdaşmayanları gözler önüne seriyor.

Adalet Ağaoğlu’nun ‘Sessizliğin ilk Sesi’ adlı yapıtındaki eleştirileri sadece sola yöneltmiyor. Bürokrasiye ve halk dalkavukluğuna ilşkin önemli iletilerinin olduğu öyküleriyle karşılaşıyoruz.: Sen Ey Kutsal Işık, Muz, Eskiden Bir Sabah…

Adalet Ağaoğlu ‘Sessizliğin ilk Sesi’ adlı kitabındaki öyküler her yönüyle güncek ve dikkat çekici özellikler taşıyor. adece  bir dönemi anlamak değil yarını da düşünebilmek için…

 

 

Mustafa ASLAN

————–

Sessizliğin İlk Sesi,  AdaletAğaoğlu, Everest yayınları’nda I. Basım:Şubat 2015, İstanbul

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016