OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

SESSİZ BİR ADAM

SESSİZ BİR ADAM

Adalet Ağaoğlu’nun ilk kez yayımlanan Sessiz Bir Adam adlı tiyatro oyunu Everest Yayınları keşif dizisinden okura sunuldu.

Ağaoğlu oyununda bir sanatçı grubu ve halktan kişiler oluşturuyor. Bu oyunda sanat ve sanatçıya ilşkin kimi görüşler yer alırken yoğun bir sanatçı eleştirisi biraz daha ilerisini söyleyecek olursak aydın eleştirisi yer alıyor.

AYDIN ELEŞTİRİSİ

Adalet Ağaoğlu’nun Sessiz Bir Adam adlı oyununda zengin bir müteahidin kızı, eşi

ve evdeki hizmetçi kızın yanı sıra ressam, şair ve gitarist yer alıyor. Bu oyunda yazar sanatçılara keskin eleştiri oklarını yöneltiyor. Onları asalak ve halktan uzak tipler görmekle kalmıyor geleceğe ilişkin umutlarını yitiren kişiler olarak görüyor.

Ağaoğlu oyununda ayrıca üretici olmayan, işi gücü sadece konuşmak olan ve yeteneksiz kimi sanatçıları üretici değil tüketici ve toplumun sırtında bir asalak olarak görüyor oyunundaki sanatçı tiplerini.

 

SANAT

Adalet Ağaoğlu Bir Sessiz Adam adlı oyununda sanat konularına da değiniyor. Özellikle üzerinde durduğu konu bir sanat yapıtının anlaşılabilirliği konusu olarak öne çıkıyor.

Yazar, sanata yapıtının anlaşılmaz olmasının onun iyi bir  sanat yapıtı olup olmadığının ölçüsü sayılamayacağının altı çiziliyor. Bir sanat yapıtını değerli kılan anlaşılması değil insanı etkileyebilmesidir. Yapıttaki görüş, bir sanat yapıtını anlamayabiliriz, eğer o sanat yapıtı bizi etkileyebiliyorsa o değerli bir üründür görüşü belirginleşiyor.

Adalet Ağaoğlu’nun 1970 yılı tarihini taşıyan Bir Sessiz Adam adlı oyunu ilk kez okura ulaşıyor.

Yazar bir yanıyla sanatçı ve aydın üzerinde dururken , öte yandan bir sanat yapıtının değerlendirmede ölçütün ne olması gerektiğini tartışıyor.

 

MUSTAFA ASLAN

:::::::::::::::::::::::

 

Bir Sessiz Adam (Oyun), Adalet Ağaoğlu, I. Basım:Everest Yayınları keşif dizisi, Ağustos 2017,

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016