OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Sessiz Alev

 

IMAG3493Sessiz Alev

Philip Kerr’in Nazi dönemini anlattığı dedektif romanlarının beşincisi ‘Sessiz Alev’ Alfa Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

Philip Kerr daha önce yayımlanan yapıtlarında Nazi dönemini öncesi ve sonrasını  nefes nefese okunan bir serüven eşliğinde okura sunmuştu.

nazizmin dış destekleri

Nazizmin dış desteklerinin verildiği roman Beunos Aires ve Berlin arasında  anlatılıyor. Zaman zaman berlin’e 1930’lu yıllara gidilirken , 1950’li yılların Buenos Aires’e de geliniyor. Vahşice öldürülen bir kızın katilini bulmaya çalışan kaharamanımız Nazizmin  kimlerin, niçin destekledikleri konularına da açıklık getiriyor, Arjantin’de.

” ‘… bunların kızımın kayboluşuyla ne ilgisi olduğundan emin değilim ama Arjantin’de Nazilere mali destek sağlayan beş banker vardı. ” (s.101)

suçu paylaşmak

Philip Kerr Nazizmin nasıl yükselişe geçtiğini toplumu kasıp kavurduğunu ileri ve geri zaman dilimleri içerisinde  anlatarak yapıyor. Bu arada yazar Nazi destekçilerini ve onu toplumda zemin sağlamasına yol açan olayları verdikten sonra iç ve dış destekçilerine değiniyor ve suçluoy. Ama toplumda yaşanan olumsuzluklar için kişinin kendini suçlaması gerektiği iletisi ağırlıklı olarak veriliyor.

” ‘Ben Kasım 1932’de genel grev çağrısı yaparak seçimi zorunlu hale getiren komünistleri suçluyorum. Hitler’i hizaya sokamayacak kadar yaşlı olduğu için Hindenburg’u suçluyorum…. Weimar Cumhuriyeti sırasında sokaklardaki şiddeti  sona erdiremediği ve 1933’te Hitler’i desteklediği için orduyu suçluyorum. Fransa’yı suçluyorum. (…) Ama en çok da kendimi suçluyorum. Hiçbir şey yapmadığım için akendimi suçluyorum çünkü Nazizmin başarılı olabilmesi için gereken tek şey buydu. Suçu paylaşıyorum. Kendi hayatımı diğer her şeyin üzerinde tuttum bu çok aşikar. Masum olsdaydım ölmüş olurdum Anna Ama ölmedim.’ ” (s.s. 404-405)

Philip Kerr,  Nazilerin yönetimi ele geçirmelerinin altında yatan iç ve dış nedenleri, hatta bireysel nedenleri bile   irdelediği ‘Sessiz Alev ‘ adlı yapıtında okura nefis bir serüven sunuyor.

Mustafa ASLAN

—————–

Sessiz Alev , Philip Kerr, Çeviren:Cem Demirkan, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mayıs 2015

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016