OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

serüvenli surat

a2d3fbfb-41f0-4494-b79f-7dcafde5a9d8-1

Serüvenli Surat

‘Serüvenli Surat’ Nahid Mahdavi Asl’dan yani  İran Edebiyatı’nden çocuklarımıza sunulan bir komşu tabağındaki armağan, Houshang  Mouradi Kermani’nin deyişiyle. Anadolu’da ve İran’da insanlar evlerinde pişen yemekten bir tabakta gönderdikleri için bu komşu tabağı adı verilen davranış İran’la Türkiye arasında edebiyat-sanat alanında yapılıyor.

Nahid Mahdavi Asl’ın kaleme aldığı  ‘Serüvenli Surat’  adlı çocuk kitabında çocuklara duyu organlarının tanınmasının yanı sıra komşuluk arkadaşlık ve dayanışma duyguları da veriliyor.

 

Duyu organlarımız ve…

‘Serüvenli Surat’ adlı kitapta duyu organları özellikle veriliyor. Yazar çocuklara duyu organlarını kişileştirerek veriyor. Bu da çocuğun duyu organlarını ezberlemeden öğrenmesini sağlıyor.  Kahramanları arasında burun Hanım, Kaş hanım, Kaş bey, Göz hanım, Ağız Hanım gibi adlar veriliyor.

“Bir sabah Burun bey uykudan uyanınca neşeyle haykırdı:” Ağız hanım uyan, uyan. Bugün çalışabilirim. Koku alabiliyorum artık.” (s. 25)

Dostluk ve dayanışma

Burun hanım görevini yerine getiremediği, bir işe yaramadığı için üzülür. Yalnızca üzülen Burun Hanım mı? Hayır! Burun Hanım’ın komşuları da üzülüyor. Çünkü komşularının sorununu paylaşmak istiyorlar.  Yapıtta anlatılan bu tür davranışlar çocukta dostluk ve dayanışma duygularının gelişmesine katkıda bulunuyor.

“Göz hanımla eşi birbirlerine anlamlı anlamlı baktıktan sonra, “Komşu komşuya yardım etmeli, Fakat sana yardım edememek bizi çok üzüyor. Sadece duygularını paylaşabiliyoruz,” dediler. Sonra ikisi birden göz yaşı dökmeye başladılar.

Nahid Mahdavi Asl’ın  ‘Serüvenli Surat’  adlı yapıtı çocuklara duyu organlarını öğretirken öte yandan dostluk, dayanışma ve görev bilinci duygularının gelişmesine katkıda bulunan bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor.

 

Mustafa ASLAN

 

Nahid Mahdavi Asl, Serüvenli Surat, I. Basım:Evrensel Kültür Yayınları, İngilizce’den Çevire:Cihan Gerçek, Resimleyen:Alireza Goldoozian,  İstanbul, 2011

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016