OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

sergüzeşt( samipaşazade sezai)

 

sergüzeşt(samipaşazade sezai)

‘Sergüzeşt’ Samipaşazade’nin aşk örgüsü içinde kölelik sorununu işleyen bir roman.

köle

Samipaşazade, ‘Sergüzeşt’ adlı romanında Dilber adlı Kafkasyalı bir esirden söz ediyor. SatıKölesi olduğu evin beyi ile arasında duygusal bir yakınlaşma yaşayan Dilber’in yaşamındaki gelişmeleri toplum yaşamıyla birlikte veriyor. Dilber üzerinden köleye bakış açısını gösteriyor.

“…Batı’nın verdiği bir gösteriş ve asalet sevdası, hırs ve emelin doğuduğu bir ikbal ve servet tutkunluğu ve Mısır aileleri arasında yaygın olan esirleri hor görme duygusuyla Dilber’in evden çıkarılmasına karar verildiği esnada o da kapısından şişmanca olan vücuduna nispetle yine büyük olan karınını örterek ayaklarına kadar…” (s.s 61-62)

Çocuklar

Samipaşazade Sezai’nin ‘Sergüzeşt’ adlı romanında bugün de dünyanın değişik bölgelerinde sürdürülen insan ticaretine parmak basmakla birlikte çocuklarla ilgili soruna da dikkat çekiyor.

“Odaya girip de esirci,”Git hanımının eteğini öp!” dediği zaman küçük esir kadına sarılmak isteyince hanım gayet sert bir tavırla geriye doğru itti. Kız mahzun mahzun geri çekilerek mindere oturdu.” (s.6)

Samipaşazade’nin ‘Sergüzeşt” adlı romanı günümüzün de önemli bir sorunu olan insan ticareti ve sonrasını dile grtiriyor.

Mustafa ASLAN

——————————————-

Samipaşazade Sezai, Sergüzeşt, I. Basım:Kapı yayınları, İstanbul, Ocak 2013

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016