OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Senaryo Nasıl Yazılır? Nasıl yazıyorlar?

IMAG3135Senaryo Nasıl Yazılır? Nasıl yazıyorlar?

Damla İlerialkan -Recep Yılmaz’ın yazdığı ve iki bölümden oluşan ‘Senaryo Nasıl yazılır? Nasıl yazıyorlar?’ adlı kitap Alfa Yayınları arasında okura sunuldu. Adından da anlaşılacağı gibi kitap iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde “Senaryo nasıl yazılır ?” sorusuna yanıt veriyorken, yaptıkları röportajlarla “Nasıl Yazıyorlar?” sorununa yanıt veriyorlar, yazarlarımız.

 

geleceğin mesleği  senaristlik

Geleceğin meslekleri sayılırken senaryo yazarlığından yani senaristlikten söz etmeden geçilmiyor. Görselliğin böylesine hızlı bir şekilde geliştiği ve yayıldığı bir dünyada elbette başka türlü düşünülemezdi.

senaryo nedir, nasıl yazılır?

“Nasıl yazılır?” adlı bitinci bölümde yeralan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Senaryo nedir? Tiyatro senaryosu ile film senaryosu arasındaki farklar nelerdir? Dünya kameranın etrafında mı döner? Senaryo ve “anlatı” arasında nasıl bir ilişki vardır? Bir romanı senaryoya nasıl aktarabiliriz? Kırılganlık nedir?Hangi konularda senaryo yazılabilir?”Olay örgüsü” nedir? Senaryo nasıl kurgulanır? “Karakter” nedir? Nasıl oluşturulur? Karakter türleri nelerdir? Nasıl kullanılır? Karakter anlatı oyuncusuna nasıl dönüştürülür? Gündelik hayatta kişilik analizi nasıl yapılır? İnsanları daha iyi nasıl anlayabiliriz? Kahramanlar nereye yolculuk yapar? Masallar biçimsel olarak hep aynı mıdır? Önerme  nedir? “Anlatma, göster!” ne demektir? Senaryoya nasıl başlanır?atışma neyi ifadeeder? “Düğüm” ve “çözüm” ne anlama gelir? Senaryo nasıl sonlandırılır? “Diyalog” nedir? Ne işe yarar? Sahne ve sekans nedir? Nasıl kullanılır? Sahneleri kullanarak izleyici nasıl meraklandırılır? Senaryoda  zaman nasıl kurulur? “Flashback” ve “flashforward” nedir? Niçin kullanılır? “Sinopsis” ve “tretman” nedir? Ne işe yarar? Senaryo türleri ve yazım sitilleri nelerdir? Storyboard nedir? Her senaryodakullanılır mı? Göstergebilim nedir? Senaristlerin göstergebilimden anlaması gerekli midir?

“Senaryo yazarken, öncelikle elimizde iki bileşen olduğunu hatırlamamız gerekiyor:kamera ve kağıt. Sinema da bir anlatıdır elbet, ama bu anlatıyı kuran bizlerin elinde yalnızca kalem kağıt yoktur. Sinema öncelikle iç dünyaları harekete geçirmek ister ve ayrıca gerçekliğin dolaysız imgelerini harekete geçirir.” (s.136)

nasıl yazıyorlar?

Senaryo Nasıl Yazılır? Nasıl yazıyorlar? adlı yapıtın ikinci bölümünün adı “Nasıl yazıyorlar? adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor.Yılmaz Erdoğan’la röportaj:”Senaryo bir savunma sanatıdır.” Birol Güven’le röportaj:”Yeni senarist ezberbozmak zorunda..” Safa Önal’la röportaj:”Bir manavın traş olma biçimi bile ciddi bir iştir.” Murat Şeker’le röportaj:”Ben otobüsün içindeki adamım. O otobüse dışarıdan bakan cipteki adam değilim.” Alican Yaraş’la röportaj: “Yazarken bütün karakterleri oyuncuların sesiyle duyuyorsan, o senaryo dört dörtlük olmuş demektir.”

Damla İlerialkan -Recep Yılmaz’ın  ‘Senaryo Nasıl yazılır? Nasıl yazıyorlar?’ adlı yapıtları senaryo konusunda merak edilen sorulara yanıt veriyor.

Mustafa ASLAN

——————–

 Senaryo Nasıl yazılır? Nasıl yazıyorlar? Damla İlerialkan -Recep Yılmaz, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Şubat 2015

 

 

 

mustafa aslan kimdir?

kccma - Kopya - Kopya
MUSTAFA ASLAN

 MUSTAFA ASLAN KİLİS’TE DOĞDU.GAZİ ORTAOKULU VE GAZİANTEP LİSESİNDE OKUDU.YÜKSEK ÖĞRENİMİNİ CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ-BATI DİLLERİ VE EDEBİYATLARI-FRANSIZ DİLİ VE EDEBİYATI’NDA TAMAMLADI.İLK YAPITI SÖZCÜKLERİN DİLİ TUTULUNCA 1986’DA YAYINLANDI.BUNU ÇOCUKLAR İÇİN YAZDIĞI KİTAPLAR İZLEDİ..

BUNLAR: 

-KELOĞLAN İNTERNETTE

KELOĞLAN İNTERNETTE KAYBOLDU

-BAY KEk 

-GÜLEN ELMALAR

UÇAN EŞEK
-KINA ÇİÇEĞİ
-MAVİŞ VE SANAL BEBEK
-UZAYLILAR KIRMIZI BİSİKLETİ KAÇIRDI.
-NASRETTİN HOCA’NIN UZAY SERÜVENİ
-MAVİLİ KEDİ GAZETECİ
– EVLİYA ÇELEBİ İSTANBUL’DA
-MAVİŞ BİLGİSAYAR KORSANLARINA KARŞI
-İSTANBUL ÇOCUK
-PİR SULTANCA
-ZAMAN HIRSIZI MAVİŞ
-BİLMECE TEKERLEMECE
-MAVİŞİ İLE ŞAŞKIN ROBOT
-YUNUS EMRE
-PİNOKYO İSTANBUL’DA
-SİHİRBAZIN ŞAPKASINDAN ÇIKAN SAYILAR
-OYUNCAKLAR EĞLENİYOR
-OYUNCAKLARIN DÜNYASI
-ROBOT KÖPEK BİBO
AŞK SESİNİ ARIYOR YAZARIN GENÇLER İÇİN YAZDIĞI İLK ROMANIDIR.
1982 SES DERGİSİ,1986 TRT İSTANBUL RADYOSU ÖYKÜ ÖDÜLLERİNİ ALMIŞTIR.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016