OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

sen kimsin? (çiğdem anad) – mustafa aslan

sen kimsin? (çiğdem anad) – mustafa aslan

SEN KİMSİN?’ VE DEĞİŞİM

 

Sen Kimsin, Çiğdem Anad’ın kadın erkek ilişkileri ekseninde cinsellik, evlilik ve  Türkiye’deki değişimi veren bir romanı. Ağırlık cinsellik ve aile bağları ağırlığını taşıyor görünse de roman Türkiye’deki toplumsal değişimi aktarıyor. Değişim anlatılırken cinsellikten ekonomiye kadar uzanan bir alana değiniyor, yazar.

 

‘Cemaat’ ve ticaret

‘Sen Kimsin?’de Çiğdem Anad ticaretin el değiştirdiğini  belirtiyor. Yazar, ticaretin yeni dönemdeki  belirleyici unsuru olarak ‘Cemat’i gösteriyor. Cemaate bağlı derneklere bağış yapılmadan artık iş alınmadığı görüşünü dile getiriyor, kahramanı aracılığıyla. İş bununla da bitmiyor. İşadamı varlığını sürdürmek için dini bir kimlikte gözükmek ya da olmak zorunda kalıyor. Kitapta, Çiğdem Anad ‘Cemaat’in ticarette güç sahibi olduğunu Yıldırım üzerinden veriyor.

 

Yıldırım, matbaacılık alanında çalışan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Müdürlerinden iş almak için ‘Cemat’e bağış yapmak gerektiğini öğreniyor. Hızla bağış yapılıyor ve kahramanımız inanmasa da, çevrede dindar bir kişi görüntüsü çiziyor. İlerleyen sayfalarda ise, ‘Cemat’e “yaranmak” için yardımların bağışların yanında Allah’a inanmadığı halde namaz kılmaya başlayan birisi olarak söz ediliyor.

 

“Yahu o kadar para yedirmişler, yardım dağıtmışlardı, yaranmak için daha ne yapacaklardı? Neden yine siparişler geri çekilmişti?” (s.257)

 

 

Sistem kavgası

 

Çiğdem Anad, ‘Sen kimsin?’ adlı yapıtında bir sistem kavgasından söz ediyor. “Tarihi bir hesaplaşma adı altında sadece bir kesimin cezalandırıldığına” dikkat çekiliyor.  Bu sistem kavgasının sonucunda tek taraflı tutuklamalar başlıyor. Süresi belirsiz bir tutukluluk süreci yaşanıyor. Kamplaşma yaşamın her alanında kendini gösteriyor. Herkes bir şekilde silahlanmış ve silahlanıyor hızla. Vergi rekortmeni iş adamları bile yatırımlarını ve işyerlerini yurtdışına kaydırma düşüncesinde olduğu veriliyor, ‘Sen Kimsin?’de. Sistem kavgasını bölgede ve ülkedeki gelişmelerden ayrı vermiyor, yazar.

 

“Tutukluluk süresi yıllarca uzuyordu. Koskocaman ülkede tarihi hesaplaşma adı altında sadece belirli bir kesim cezalandırılıyordu. Başka kesimin kameraya çekilmiş katliamları bile toprağa gömülmek isteniyordu.” (s. 149)

 

Çiğdem Anad, evlilik, aşk, cinsellik eksenine oturttuğu romanında ülkedeki toplumsal değişmeyi de veriyor. Hiçbirşey eskisi gibi olmadığı aşk da ve evlilik de dünden farklı olduğu gösteriliyor, yapıtta.

—————————————————————————————————-

 

Çiğdem Anad, Sen Kimsin? (roman) I. Basım, Everest Yayınları, İstanbul, Şubat-2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016