OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

SELİM İLERİ – O AŞK DİNMEDİ

sileriSelim İleri-O Aşk Dinmedi

Selim İleri’nin yazarlıkta 50. yılı nedeniyle Ayşe Sarısayın tarafından hazırlanan Selim İler-O Aşk Dinmedi adlı yapıt Everest yayınları tarafından okura sunuluyor.

Yapıtta Selim İleri’nin 72 yapıtı birer birer ele alınıyor. Her yapıtla ilgili olarak zaman zaman Selim İleri ile bir araya gelinerek yapılan söyleşiler okura sunuluyor. İlk yapıtın yayımlanması ve sonrakilere geçmeden önce İleri’nin dergilerle olan geçmişi üzerinde duruluyor. Yazarın dergilerdeki geçmişinin irdelendiği bölümde ilginç bilgilerle karşılaşıyoruz.

SİYASİ TARİH

Ayşe Sarısayın’ın hazırladığı Selim İleri – O aşk Dinmedi adlı yapıtta ülkemizin geçirdiği kimi önemli dönemeçlere yer veriyor. Yazarı da yakından sarsan 27 Mayıs’tan başlayarak anlatmaya başlıyor ülkemizin önemli dönemeçlerini. 12 Mart ve 12 Eylül darbelerini de edebiyatla da ilintili olarak bulabiliyoruz. Bu önemli yılların Selim İleri yapıtlarına nasıl yansıdığını ise tüm yapıt boyunca okuyoruz.

MEHMET AKİF’TEN DENİZ GEZMİŞ’E

Selim İleri elbette Ayşe Sarısayın’a var olan 72 yapıtı üzerine bilgi vermiyor. Yazacağı ve yazmak istediği kimi projeler hakkında da bilgi veriyor. Tek kişilik oyun olarak Mehmet Akif’i yazmak istediğini söylediğini belirtsek abartı sayılır mı? Y da Nihal Atsız, Deniz Gezmiş ve Suat Derviş üçlüsünün bir arada olduğu bir oyun düşünebiliyor musunuz? Selim İLeri bunları da “iç kırıklığı” olarak anlatıyor Ayşe Sarısayın’a.

Ayşe Sarısayın’ın yazarlığının 50. yılında Selim İleri için hazırlanan yapıtta edebiyat ve siyasi tarihimiz için önemli bölümler yer alıyor.

Mustafa ASLAN

……………………….

Selim İler-O Aşk Dinmedi, Ayşe Sarısayın, I. Basım:Everest yayınları, İstanbul, Ocak 2017

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016