OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Şehrin Gizli Öznesi

IMAG1931

Şehrin Gizli Öznesi

‘Şehrin Gizli Öznesi’ Yıldız Ramazanoğlu’nun farklı ülkelerdeki kimi kentlerle ilgili gezi yazılarından oluşuyor. Bu yazılar gördüğünü anlatmakla sınırlı kalan kuru bir anlatımın ötesinde. Yazılarda gezilen yerle ilgili farklı bilgiler vermenin yanında bir öykücü/romancının kimi güzel tümce ve paragraflarıyla da karşılaşıyoruz.

Yıldız ramazanoğlu’nun dört bölümden oluşan ‘Şehrin Gizli Öznesi’  kitabında yer alan yazı başlıklarından kimileri şunlardır: Kayıp evletların Kabe’de ortaya çıkışı, Bulutla korunan çocuğun şehri:Busra, Halep içimizdeki ateş,  Diyar-ı Şam’da sese doğru gitmeli,  Suriye Başmüftüsünün Halep’te Türklere yaptığı konuşma, Mescid-i Aksa’da cuma şefkati, Ölü dünyaya son bakış, Jette mağarası’nda insan kıvrımları, Bağdat ruhunu özlemek, Amsterdam’da Van Gogh ile Tanrı parçacığı, Belfast’ın mubarek cuması, Brüksel durağında Avrupa arzusu, Şiraz turunç kabuğu, taş oyuk kazınmş şiir, Hatay’ da Neccar’ın  hatırasına usulca yaklaşmak, Görmeden sevme dersleri Üveys, Ruhun sevinci Tillo, Ruhu kanatlandıran şehir:Bursa,  Diyarbakır sokaklarının hatırlaması, Çanakkale’deki künyelerin dile gelmesi, Havva’nın peşinde Konya, Erik ağacının altında Ankara, Barış yolunda Bitlis, Urfa’nın küçük millet meclisi…

kadın duyarlılığı ve gezi

Hemen her kentle ilgili izlenimleri aktarırken Ramazanoğlu’nun kadın duyarlılığı da kendini gösteriyor.  Kimi zaman izlek doğrudan kadın olurken kimi zaman da yazar sözü kadına ilişkin birşeylere getiriyor.

“İrlandalı kadınlar dünya kadınlarıyla da dayanışma içinde olmuşlar. Güney Afrika barışının izlediği süreçlerden esinlenmişler çatışma sebepleri ve yaşananlar farklı olsa da. elbette kimsenin acısı kimseye  bire bir benzemez ama sonuçta büyük insanlık hikayesinin bir parçasını koparıp yaşıyoruz…” (s.148)

‘Şehrin Gizli Öznesi’ Yıldız Ramazanoğlu’nun kendine özgü  anlatımıyla zevkle okunuyor.

Mustafa ASLAN

————————-

Yıldız Ramazanoğlu, Şehrin Gizli Öznesi (Gezi) I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Haziran 2014

1 Comment

Add a Comment
  1. kitaplarım hakkındaki yazılarınız benim için çok değerli. elinize sağlık. gerçekten yüreklendiriyorsunuz. sağolun varolun. yıldız r.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016