OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

şehir mektupları

 

1384030966267

 

 

şehir mektupları

Ahmet Rasim’in ‘Şehir Mektupları’ nı bilmeyenimiz ya da duymayanımız yok gibidir. Hele hele İstanbul denince akla gelebilecek birkaç kişiden biridir, Ahmet Rasim.  Bu yapıt, yakın zaman İstanbul’daki  sosyal yaşamı, basın  ve edebiyatımızın durumunu bilmek açısından önem taşıyor. Önsözde belirtildiği gibi, “Dönemin hem eleştirmeni, hem paparazzisi  hem gurmesi, hem seyircisi hem bestecisi, hem hovardası hem de habercisi olan Ahmet Rasim’in Şehir Mektupları “Nerede o eski İstanbul?” sorusunun cevabıdır.

 

basın ve edebiyat

Basın tarihimizin narin noktalarına değişik açılardan değinilen yapıtta okurun durumu, basın çalışanları ve basın arasındaki ilişkiye de dikkat  çekiyor.

“Gazete dağıtıcılarının tümü Ajans Furniye, Ajans dö Konstantinopl, Ajans Nasyonel, ismi var cismi yok Ajans Sabah’a  giderek “Bayramınız mübarek olsun! ” demeye gidecek.” (s. 386)

istanbul ve kadıköy

‘Şehir Mektupları’ bir İstanbul kitabı. Hem de hatırı sayılır bir İstanbul kitabı. Eski İstanbuıl’a dair bilmek istediklerinizi bu yapıtta görebilirsiniz. Kömürcülerin kar duasına çıktıkları bir İstanbul’dan arabacıların tek tip elbise giydirilmesine, yiyecek içecek türlerine … kadar yaşamın her alanındaki İstanbul’u görebilrsiniz.

Ahmet Rasim ‘Şehir Mektupları’nda,  İstanbul’un hemen her yerinden söz ediyor. Kentin hemen her yeriyle  ilgili ayrı ayrı bilgileryer alıyor.  Bu yerlerden birisi de Kadıköy’dür. yazar yapıtında Kadıköy’un gelişmekte olduğunu belirterek nerelere doğru genişlediğini yazıyor. Ayrıca  o tarihlerde Kadıköy Belediyesi’nin Haydarpaşa rıhtımını doldurulması da, yazarın okurla paylaştıkları arasında olduğunu belirtmek de yarar görüyorum.

“Kadıköy Belediyesi Haydarpaşa rıhtımını doldurmak için  önüne gelen yerde toprak yığmaktadır. Pekala! Fakat zemin güçsüz olduğu için  geçen gün bağ arabalardan  birine binen bir familya halkı arabanın doldurulan doldurulan yerlerden birne batıp devrilmesi yüzünden az çok hırpalanıp yaralandı. (s.47)

Ahmet Rasim’in ‘Şehir Mektupları’ eski İstanbul’daki yaşamı çeşitli açıdan veren bir yapıt. istanbul aşığı herkesin kitaplığında bulunması gereken kitaplardan birdir, bu.

Mustafa ASLAN

Ahmet Rasim, Şehir Mektupları, Kapı Yayınları’nda 1. Basım:Ekim 2013, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016