OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

SAYILI FIRTINALAR

SAYILI FIRTINALAR

ESKİ İSTANBUL KABADAYILARI

Refi Cevad Ulunay’ın Sayılı Fırtınalar (Eski İstanbul Kabadayıları) adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

“İstanbul’un en eski Ermeni ailelerinden birine mensup olan Tıngır Simon, gayet rint bir adamdı. İyi yaşamasını sever, hatta redingotunun iç cebinde yassı bir şişede konyağını hiç eksik etmezdi. ” (s.439)

Refi Cevad Ulunay yapıtına kabadayılar için önemli olan kimi konulara değinmekle birlikte ınlarla ilgili yapıtların gerçeklere dayanmadığını, uydurma olduğunu belirtiyor.

İSTANBUL’A DAİR
Refi Cevad Ulunay’ın Sayılı Fırtınalar adlı yapıtı başta İstanbul argosu olmak üzere  kentle ilgili çok şey veriyor.Dünle bugün arasında kıyaslama yapma olanağı veren yapıtı okuduğumuzda kimi yok olan yerleri de görebiliriz. Çünkü yapıt İstanbul’a ilişkin birçok yer ve yapıyla ilgili anmanın da ötesinde kimi bilgiler de veriyor.

SİYASİ CİNAYETLER

Refi Cevad Ulunay’ın Sayılı Fırtınalar’da dönemin ya da geriye dönüşlerle siyasi olaylar veriliyor. Örneğin,Yakup Cemil, ismail Mahir paşa ve  Serbesti gazetesi yazarı Hasan Fehmi’nin cinayete kurban gitmelerini de veriyor.

“Yakub Cemil, İkinci Meşrutiyet’i kuran ordunun siyasetle  uğraşan zabitlerinden biridir. Fakat bu siyasetle uğraşma hürriyet kaidelerine göre muarızın kanaatine  kanaatle mukabele şeklinde değildi.Kanaate kuvvetle, cebirle  zorla tahakküm eylemekteydi.” (s.247)

Refi Cevad Ulunay’ın Sayılı Fırtınalar’da ileri sürdüğü kimi görüşlere katılmayabiliriz. Serüven ve eski İstanbul motifinin öne çıktığını söylemek gerekiyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::

  Sayılı Fırtınalar (Roman), Refi Cevad Ulunay Alfa Yayınları’nda I. Basım:Kasım 2017, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016