OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

saygı duruşu

IMAG1961

Saygı Duruşu

‘Saygı Duruşu’ Alman Edebiyatı’nın saygın yazarlarından Siegfried Lenz’in öğretmen öğrenci ilşkisinden yola çıkılarak örülen duygu yoğunluklu bir roman. Yapıtı Everest Yayınları Ayşe Sarısayın’ın güzel çevirisiyle yayımladı.

doğa ve deniz

Siegfried Lenz’in ‘Saygı Duruşu’ adlı romanı bütünüyle doğanın kendini duyumsattığı bir roman olarak karşımıza çıkıyor.  Adeta bir sinema filmi gibi gözümüzün önünde canlanıyor, doğayla ilgili  anlatılanlar. Deniz ve denizciliğe ilişkin terimlerin kullanıldığı romanın yoğunlaştığı alan balık ve balık türleri olarak görülüyor.

“Balıkçılk uzmanları müzikli bir gösterinin de değerini bildiklerini, başkanlarının  getirttiği şarkıcıyı dinleyip  alkışlayarak ispat ettiler.” (s. 68)

hayvan çiftiliği

George Orwel’in Hayvan Çiftliği adlı yapıt ‘Saygı Duruşu’ nun içerik olarak ilk iki sırada yer alacak izlekler arasında görülüyor. Yapıt, Hayvan Çftliği adlı romanın hiçbir yayınevi tarafından yayımlanmak istemenmemesi gibi yaymlanma serüvenine ilişkin  bilgilerin yanında kitabın içeriği hakkında da önemli bilgiler veriyor.

Hayvan Çiftliği adlı romanında George Orwel’ın dikta rejimlerini eleştirdiği konusunu gündeme taşımakla birlikte devrim ve devrim sonrası gelişmeleri de irdeliyor. Hayvanlar üzerinden insanlara ince iletilerin gönderildiği imleniyor, yapıtta.

“Ardından bana dönerek, “Yeri gelmişken Christian,” dedi, “başlangıçları iyi ele almışsın, emirleri, sloganları,  hayvanların yaptığı kanun duvarına değinmişsin, hepsi doğru ve yerinde, o korkunç kuraldan da söz etmişsin:’Bütün hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar daha eşittir.’ Fakat değinmediğin ya da gözden kaçırdığın birşey var: Devrimin sonucu, bazı devrimleri de belirleyen sonuç. Yöneten sınıftaki iktidar savaşları dikkatini çekmemiş…”(s.47)

Siegfried Lenz’in ‘Saygı Duruşu’ adlı son romanı Ayşe Sarısayın’ın güzel çevirisiyle zevkle okunuyor.

Mustafa ASLAN

———————–

Siegfried Lenz, Saygı Duruşu, Çeviri: Ayşe Sarısayın, I. Basım:Ecerest yayınları, İstanbul, Temmuz 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016