OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Savaşçının Yolu – 365 Aforizma

Savaşçının Yolu

Imre Wallyon’un Savaşçının Yolu adlı yapıtı Mona Yayınları arasında okura sunuldu.

SAVAŞÇILAR VE BARIŞ

Imre Wallyon’un Savaşçının Yolu adlı yapıtı sadece savaştan ve savaştan bahsettiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Elbette yapıt savaş ve savaşçıyla ilgili önemli bilgiler veriyor, çok sıkıcı olmadan. Ama kitaptaki  konulardan birinin “Savaşçı barış peşindedir savaş değil”   başlığını verirsem derdimi daha iyi anlatacağımı düşünüyorum.

Barışın değerini en iyi savaşçılar bilir, bence. Çünkü savaşın ne demek olduğunu onlar kadar yakından bilen tanıyan yoktur, bence. Siz istediğiniz kadar savaşla ilgili kuramsal yazı okutun Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, “Savaş zorunluluk olmadıkça bir cinayettir”i  bilmezsiniz.

 

KONULAR VE AFORİZMALAR

Imre Wallyon’un Savaşçının Yolu adlı kitabındaki konuları kısaca şöyle sıralayabiliriz:Ruhani savaşçının özellikleri, Ruhani savaşçının gelişimi, Savaşçı bilge hükümdar, Savaşçı barış peşindedir savaş değil, Öfke yok düşman yok, Eylemde beceri, Eylem yasası, Eylem ve ruhani savaşçı, Bu kitabı nasıl kullanmalısınız?

Ruhani savaşçıdan 365 aforizma

Imre Wallyon’un Savaşçının Yolu’nda her güne bir aforizma düşecek şekilde 365 aforizma yer alıyor, ayrıca. İşte bu aforizmalardan birisi:

Aforizma               293.

 Üstün savaşçının yolu,

Saldırganlıktan ve kendini bir şey sanmaktan

                         uzak durmaktır.

              Vasıfsız savaşçının yolu ise

Saldırganlık, kendini bir şey sanmak, öfke,     

                              şiddet ve nefrettir. (s. 128)

Imre Wallyon’un Savaşçının Yolu savaşçı insanların sanıldığı gibi savaş taraftarı, şiddet düşkünü, kaba saba insanlar olmadığını ir kez daha öğreniyoruz. Yapıtta birbirinden güzel 365 aforizma ise  okuduklarımızı özetleyecek bilgece sözler yer alıyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::.:::::::::::::::::

 Savaşçının Yolu, Imre Wallyon, Çeviri:Ayhan Semih Koç, I. Basım:Mona Yayınları, İstanbul, Temmuz 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016