OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

satranç

 

IMAG2444

satranç

Stefan Zweig’ın ‘Satranç’ adlı romanı ( uzun öyküsü) II.Paylaşım Savaşı ve sonrasını anlatsa da günümüzden izler bulunabilecek bir yapıt olma özelliğini taşıyor.

faşizm

Yazar, bir satranç oyuncusunun öyküsüyle başladığı yapıtını başka bir öyküyle birleştirerek okura faşizmin kitle kökeni hakkında bilgi veriyor. Faşizmin yükselişini sağlayan horlanan insanlar sayesinde yükselişe geçeceğini belirtiyor. II. Paylaşım Savaşı yıllarını, yapıtta geriye dönerek anlattığı yapıtta Hitler faşizminin omurgasını oluşturan  insan tipi ve faşizmin saldırganlığını okura sunuyor.

“Gelgelelim Nasyonal Sosyalistler ordularını tüm dünyaya karşı silahsızlandırmadan evvel tüm komşu ülkelerde bir başka orduyu organize etmeye başlamışlardı bile: görmezden gelinmiş, bir kenara itilmiş ve kırılmışinsanlar ordusu. Her dairede, her iş yerinde “hücre” dedikleri şey yuvalanmıştı her yere, Dollfuss ve Schuschnigg’in özel odalarına varıncaya kadar  her şeyi dinleyen adamlar ve casuslar yerleşmişti.” (s.38)

satranç

Stefan Zweig’in ‘Satranç’ adlı yapıtının bir başka yönü ise satrançla ilgili bilgi vermesi. Çünkü yapıtın iki önemli kahramanı satrançla ilgili kişiler olarak  çıkıyor okurun karşısına. Bunlardan  birisi dünyanın en iyi satranç oyuncusu. Kitapta satranç oynanıyor, satrançla ilgili teknik bilgilerin yanında, yaşamda denk düştüğü yerler gösteriliyor.

“”…Her çocuk satrancın ilk kurallarını öğrenebilir, her acemi bu oyunu oynamayı deneyebilirdi, gelgelelim aynı oyun, hiç değişmeyen sınırlılıktaki karenin içinde başka ustalarla kıyaslanmayacak özel ustalar yetiştirilebilird; hepsi de yalnızca satranca yetenekliydi…” (s.18)

Stefan Zweig’ın Satranç adlı yapıtı Hitler faşizmiyle ilgili canlı görüntüler sunmanın  yanında satranca ilişkin kimi  bilgiler de veriyor. Önerilir…

Mustafa ASLAN

——————

Stefan Zweig, Satranç, Türkçesi:Murat Batmankaya, Everest Yayınları’nda I. Basım:Ekim 2014, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016