OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

SATRANÇ

 SATRANÇ

Stefa Zweig’in II. Paylaşım Savaşı yıllarını anlatan, Alfa Yayınları arasında okura  sunulan  ‘Satranç ‘ adlı yapıtı aynı zamanda satrançla ilgili bilgiler de veriyor.

Stefan Zweig’ın ‘Satranç’ adlı romanı ( uzun öyküsü) II. Paylaşım Savaşı ve sonrasını anlatsa da günümüzden izler bulunabilecek bir yapıt olma özelliğini taşıyor.

faşizm

Yazar, bir satranç oyuncusunun öyküsüyle başladığı yapıtını başka bir öyküyle birleştirerek okura faşizmin kitle kökeni hakkında bilgi veriyor. Faşizmin tabanını oluşturan horlanan insanlar sayesinde yükselişe geçeceğini belirtiyor. II. Paylaşım Savaşı yıllarını,  geriye dönerek anlattığı yapıtta Hitler faşizminin omurgasını oluşturan  insan tipi ve faşizmin saldırganlığını okura sunuyor.

“Sonra sorgulama başladı. Bana göre her zamankinden daha zorlayıcıydı çünkü soruları yanıtlarken ifademe odaklanmak yerine öncelikle tüm gücümle kitabı fark ettirmeden sıkıca tutmaya çalışıyordum. Neyse ki sorgulama bu kez kısa sürdü ve kitabı sap salim odama götürdüm.  “(s.s.59-60)

satranç

Stefan Zweig’in ‘Satranç’ adlı yapıtının bir başka yönü ise satrançla ilgili bilgi vermesi. Çünkü yapıtın iki önemli kahramanı satrançla ilgili kişiler olarak  çıkıyor okurun karşısına. Bunlardan  birisi dünyanın en iyi satranç oyuncusu. Kitapta satranç oynanıyor, satrançla ilgili teknik bilgilerin yanında, yaşamda denk düştüğü yerler gösteriliyor.

“McConnor şaşkınlıkla elini taştan çekti ve beklenmedik bir anda gökten inen melek gibi yardıma koşan adama en az bizim gibi afallayarak baktı. Dokuz hamle öncesinden bir matı hesaplayabilen biri, birinci sınıf bir proesyonel olmalıydı, hatta belki de aynı turnuvaya giden bir rakipti ve ansızın çıkagelip böylesine kritik bir anda oyuna müdahale…” (s.s. 32-33)

Stefan Zweig’ın Satranç adlı yapıtı Hitler faşizmiyle ilgili canlı görüntüler sunmanın  yanında satranca ilişkin kimi  bilgiler de veriyor. Önerilir…

Mustafa ASLAN

——————

Stefan Zweig, Satranç, Türkçesi:Firuzan Gürbüz, Alfa Yayınları’nda I. Basım: Ekim 2017, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016