OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Sarah Kay’ın Güzel Hikayeleri

sarahSarah Kay’ın Güzel Hikayeleri

‘Sarah Kay’ın Güzel Hikayeleri’ adlı kitapta çocuklara on beş öykü görsel bir şölen eşliğinde sunuluyor.

on beş öykü

‘Sarah Kay’ın Güzel Hikayeleri’ adlı kitapta yer alan on beş öykü şöyle sıralanıyor: Büyülü Malzeme, Delphine’in Sınıfı, Herkes yatağa! Cadılar Bayramı’nın Bal Kabakları, Arkadaşlarını nasıl İyileştirecek? Şöyle Bir Süpürmek, Agatha Teyzenin Hayaletleri, Yağmurlu Bir Gün, Piknik, Bir Sır, Büyük Soru, Kişisel Bir Hediye, Lea’nın Yavru Kuşu, Agnes’in Yeşil Eli, Jasmin Nereye Gitti?

sevgi, dayanışma ve paylaşım

‘Sarah Kay’ın Güzel Hikayeleri’ adlı kitapta yer alan on beş öyküde sevgi, dayanışma ve paylaşım izlekleri ağırlık kazandığı görülüyor. Bir pastanın güzelliğine neden olarak sevgiyle gösterilen öyküün yer aldığı kitapta yardımlaşma ve dayanışma ise  oldukça çok sayıda öykünün izleğini pluşturuyor. Aile bireyleri arasındaki yardımlaşmanın konu edildiği  öykülerde çocuğun küçük yaşlarda aile üyeleri arasında yardımlaşmayı öğrenmesini sağlıyor.

“Sonra Melanie ve annesi, mırıldanarak şekerli

hamuru talayan ve gözleri mutluluktan parlayan

Bigudi’yi izlemeye koyuldu. Bigudi de aynı fikirdeydi!

Bu yediği en lezzetli pastaydı!

Çünkü hamuru sevgiyle doluydu…”  (Büyülü Malzeme, s.8)

 

doğa

‘Sarah Kay’ın Güzel Hikayeleri’nde doğadaki canlılar öykülerde yeralıyor:Hayvanlar ve bitkiler. Öykülerde  bitki ve hayvanların yer alması çevresindeki canlıları tanımasını sağlıyor. Yazar, çocukların doğa dostu olarak yetişmelerine katkı sunuyor, bu çalışmalarıyla.

“Ekim zamanı geldiğinde, Benekli ile işleri eşit olarak paylaşmışlardı:o patileriyle  toprağı kazıyor, sahibine de turp, lahana domates, fasulye ve marul tohumlarını ekmek kalıyordu…  “( Cadılar Bayramı’nın Bal Kabakları, s.27)

‘Sarah Kay’ın Güzel Hikayeleri’ nde çocuklara on beş güzel öykü sunuluyor.

Mustafa ASLAN

——————–

Sarah Kay’ın Güzel Hikayeleri, I. Basım:Artemis Çocuk Yayınları, İstanbul, Aralık 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016