OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

sarah kay ve çocuk kitapları

IMAG1129Sarah Kay’ın çocuklara yönelik kitaplarını güzel bir baskıyla okurlaraArtemis Çocuk Yayınları sundu. Hemen her kitapta çocukların dikkatini çekecek konular, az yazı,  güzel ve bol resimlerle birlikte veriliyor.


doğa

Sarah Kay ‘Doğanın Kalbinde’  ‘Büyükannenin Bahçesinde,’ ‘Tatlı Arkadaşlar’ adlı kitaplarda çocuklara doğada yaşayan canlıları tanıtılıyor. Bu tanıtma işinde canlıların kimi özelliklerini de veriliyor. ‘Sevgili Oyuncakların’da ise uçurtmanın rüzgarda havalanması ise çocuğa kimi doğa kurallarını daha çok küçük yaşlarda sezdiriyor.

IMAG1128

‘Sevgili Oyuncaklar’ da çocuğa oyuncakları aracılığıyla anlattıklarıyla onun sosyalleşmesini sağlıyor. Böylece çocuk toplum ve topluma ilişkin olanlarla tanışıyor. Bunun dışında evdeki oyuncaklarla da iletişim kurma yolları açılıyor, bu kitap sayesinde.

IMAG1126

 

arkadaşlık

‘Arkadaşlık Ömür Boyu’ nda ise çocuğun çok küçük yaşlarda  arkadaşlığın önemini kavraması açısından dikkate değer bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor. kitapta, evde düzenlenen bir eğlenceyle arkadaşlıkta paylaşımın önemi imletiliyor. Arkadaşlığın neşe ve güzel şeyler kazandıracağı buradan çocuğa verilen ileti olarak görülüyor.

‘Tatlı kelimeler’de Saray kay çocuklara güzel sözcükleri öneriyor. arkadaşlarına karşı kırıcı olmamak, kötü sözler söylemek gerekiyor. ‘Tatlı Kelimeler’ de  çocuğun arkadaşlarına dahası çevresindekilere karşı güzel sözcükler kullanmasını ve sonuçlarını veriyor.

Sarah Kay kitaplarından ‘Tatlı Arkadaşlar’sa ise çocuğa bir yanıyla doğadaki canlılarla arkadaş olmayı öneriyor. Doğada yaşayan canlılarla arkadaşlık bir yanıyla da çocuğa  doğanın korunmasını da söylemek  anlamına gelmiyor mu?

Mustafa ASLAN

————————————-

1-Sarah Kay, Büyükannenin Bahçesinde, I. Basım: Artemis Çocuk Yayınları, İstanbul, Ocak 2014

2-Sarah Kay, Sevgili Oyuncaklarım, I. Basım: Artemis Çocuk Yayınları, İstanbul, Ocak 2014

3-Sarah Kay, Doğanın Kalbinde, I. Basım: Artemis Çocuk Yayınları, İstanbul, Ocak 2014

4-Sarah Kay, Tatlı Kelimeler, I. Basım: Artemis Çocuk Yayınları, İstanbul, Ocak 2014

5-Sarah Kay, Biraz da Ev İşi, I. Basım: Artemis Çocuk Yayınları, İstanbul, Ocak 2014

6-Sarah Kay, Tatlı Arkadaşlar, I. Basım: Artemis Çocuk Yayınları, İstanbul, Ocak 2014

7-Sarah Kay, Arkadaşlık Ömür Boyu, I. Basım: Artemis Çocuk Yayınları, İstanbul, Ocak 2014

IMAG1127 IMAG1125IMAG1124

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016