OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

san francisco’nun güneyi (jack london)-mustafa aslan

san francisco’nun güneyi (jack london)- mustafa aslanSan Francisco’nun güneyi Jack London’un ‘mücadele’ izleğinin ağırlık kazandığı öykülerden oluşuyor. Yapıtta  beş öykü yer alıyor.

 

San Francisco’nun Güneyi adlı yapıtında yer alan öykülerinde kimi zaman insanın insanla, kimi zaman insanın doğayla olan mücadelesine yer veriliyor.

 

“…Kalabalık bir polis kümesi, alınacak kalenin yüksek kenarlarına tırmanmaya girişti. Arabacı da yamandı doğrusu, bir anda altı hatta sekiz polisi yolun parkeleri üzerine yuvarlayıveriyordu. “(s.39)

İşçilerin mücadelesi San Francisco adlı öyküde anlatırken, Yaşama Hırsı’nda ise insanın doğayla olan mücadelesini veriyor, Jack London.

 

“Bütün su birikintilerine boşu boşuna baktı durdu. Sonunda, alacakaranlığın sürüp gittiği sırada, böyle bir gölette tek bir balık buldu. Golyan balığı büyüklüğündeydi. Kolunu omuzuna kadar suya daldırdı, ama balık sıyrılıp kaçtı. İki eliyle birden uzandı…” (s.57)

Jack London, San Francisco’nun Güneyi’nde yer alan öykülerinde insanın çeşitli durumlardaki mücadele gücünü ve biçimlerini veriyor.

—————————

Jack London, San Francisco’nun Güneyi (öykü), Yar Yayınları, İstanbu–2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016