OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

samed behrengi toplu masallar

samed behrengi toplu masallarIMAG1491

Türkiye’de dünden bugüne Samed Behrengi kitapları çok basılan ve okunan kitaplar arasında yer alıyor, bence. En son Behrengi kitaplarını toplu halde yayımlayan  Büyülu Fener Yayınları çıkıyor karşımıza.

Yetmiş ve öncesi kuşak da dahil olmak üzere öğrenim yaşamını Behrengi okumadan tamamlayan yok gibidir, kanımca. Ben de Behrengi’yi ilkokul sıralarında tanıdım. Küçük Kara Balık, Bir Şeftali Bin Şeftali beni en çok etkileyen Behrengi yapıtları arasında yer alıyordu, o yıllarda.

Behrengi’nin ‘Toplu Masallar’ adlı kitabında yer alan yapıtları arasında şunlar yer alıyor:Ulduz ve Kargalar,Ulduz ve Konuşan Bebek,Pancarcı Çocuk,Guvarda İki Kedi, Kar Tanesinin Serüveni, Nine ve Sarı Civcivi, Kel Güvercinci, Sevgi Masalı, Küçük Kara Balık, Bir Şeftali Bin Şeftali, Püsküllü Deve.

“Minik balık, karabatağın gırtlağına tırmanmış, orada bekliyordu. Karabatak dayanamadı, kahkahayı koyverdi. Minik balık açılan ağzından fırlayıp kurtardı canını. Suya varınca Küçük Kara Balığı bekledi. AmaKara Balık görünmedi.” (Küçük Kara Balık, s. 233)

Behrengi Türkiye’de neden çok seviliyor? Behrengi’nin Türkiye’de çok sevilmesinin nedeni kitapların içeriğini, yazarın dili iyi kullanması ve anlatımdaki başarısını dışarıda tutarak söyleyecek olursak komşu ülke İran’la ortak yönlerimizin fazlalığından kaynaklanıyor.

Behrengi, İldeniz Kurtulan’ın çevirisiyle bir kez daha zevkle okunur!

Mustafa ASLAN

——————-

Behrengi-Toplu Masallar, Çeviei:İldeniz Kurtulan, Resimleyen:Oğuz Demir, Büyülü Fener Yayınları’nda I. Basım:Nisan 2014, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016