OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

saklı bahçelerde bir şişli esintisi-mustafa aslan

 

saklı bahçelerde bir şişli esintisi-mustafa aslanSaadet Arıkan Özkal “Saklı Bahçeler Bir Şişli Esintisi” adlı çalışmasında yaşamındfan yola çıkarak Şişli’nin dününü ve bugününü anlatıyor.

 

dün-bugün

 

Saadet Arıkan Özkal “Saklı Bahçeler Bir Şişli Esintisi” adlı kitabında Şişli  çevresinin geçirdiği değişimleri yaşamından ve tanıklıklardan yola çıkarak aktarıyor. Yapıt bu yanıyla sıkıcı kuru bilgi yüklü olmaktan kurtuluyor.

Şişli, Mecidiyeköy çevresinin bir zamanlar ağaçlık, bahçelik bir yer olduğun u bugün kaç kişi biliyor. Şişli Camii’in yerinde eskiden ne vardı? Camii’in yapılış serüveni…

Profili Çarşısı’nın yapılış serüvenini kaçımız biliyoruz?

Saadet Arıkan Özkal “Saklı Bahçeler Bir Şişli Esintisi”nde Profilo Çarşısı’nın  yapılış öyküsünü  ‘Fabrikadan Çarşıya’ adlı bölümde veriyor.

Yapılaşmaya koşut olarak nüfus artışı da yaşanmış önceleri. Ama Saadet Arıkan Özkal’ın belirttiğine göre Şişli nüfusunda bir artış olmadığı gibi düşüş de var. Yazar bunun nedeni bir zamanlar bahçeli evlerin olduğu Şişli’nin bir işyeri merkezi konumunu kazanmasında yattığını belirtiyor.

 

ünlüler

 

Şişli ünlüleriyle anılacak bir semt. Yazar da bunun üzerinde oldukça duruyor. Zeki Müren’den  Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan’a, Ülkü Tamer’den Ruhi Su’ya, Yılmaz Güney’den   kadar uzanan bir alana Şişli ünlülerini bulabiliyoruz, bu çalışmada.

Saadet Arıkan Özkal “Saklı Bahçeler Bir Şişli Esintisi” adlı yapıtı İstanbul’un önemli ilçelerinden Şişli’nin dünü bugünü hakkında  bilgileri sıkıcı olmadan veriyor.

 

———————

Saadet Arıkan Özkal, Saklı Bahçeler Bir Şişli Esintisi, Heyamola Yayınları, 2010-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016