OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

şair dediğin

şair dediğin- mustafa aslan

Ali Çolak’ın ‘Şair Dediğin’ adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında okurla buluştu. Yapıt, Ali Çolak’ın  şairler/yazarlar ve bu kişilere ilişkin değerlendirme/bilgilendirmelerinden oluşuyor.

karşılaştırma

Ali Çolak, ‘Şair Dediğin’ adlı yapıtında şairlere/yazarlara ilişkin, özellikle de şairlere  özel bilgiler veriyor. Yazar bu bilgilerin magazin malzemesi yapılmaması konusunda dikkat ettiğini belirtiyor. Çolak, yazılarını  örerken zaman zaman  karşılaştırmalardan yararlanıyor. Ülkemizden örnekler verirken başka ülke yazar ve şairlerinden de aynı durum için ilginç örnekler sunuyor.

şairler/yazarlar

Ali Çolak’ın yapıtında sözünü ettiği Türk yazarları arasında Yahya Kemal Beyatlı, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Haşim, Tevfik Fikret, Halid Ziya Uşaklıgil, Abdullah Cevdet,Mehmet Akif Ersoy, Hasan Çantay, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Halikarnas Balıkçısı, Asaf Halet Çelebi,Yusuf Ziya Ortaç, Necip Fazıl,  Cahit Uçuk, Muallim Naci, Şadan Gökovalı,Vedat Günyol, Selim İleri,  Reşat Nuri Güntekin, Sait Faik, Nurullah Ataç, Salah Birsel, Orhan Veli, Oktay Rifat, Necati Cumalı, Memduh Şevket Esendal, Mehmet Rauf, Yaşar Nabi, Behçet Kemal Çağlar, Halil Soyuer, Melih Cevdet Anday, Orhan Murat Arıburnu, Yusuf Ziya Ortaç, Ziya Gökalp, Nazım Hikmet, Samet Ağaoğlu…  gibi adlar bulunuyor.

“İşin gerçeği, balıkçı cebinden çiçek tohumunu, soğanını eksik etmiş değildir.Bir gün çok sevdiği Bodrum’dan ayrılıp İzmir’e taşınmak zorunda kaldıklarında, yine ceplerine doldurduğu  tohumları Bodrum’un dört bir yanına serpecek, canına can katan Bodrum’a öyle veda edecektir.” (s.190)

Ali Çolak’ın kitabı sadece şairleri içermiyor, her ne kadar yapıtın adı böyle bir kanıyı güçlendiriyor olsa da. Edebiyatçılara ve edebiyatseverlere…

MUSTAFA ASLAN

——————————–

Ali Çolak, Şair Dediğin, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Kasım-2012

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016