OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

SAHTE DOKUZ

imag0069SAHTE DOKUZ

Philip Kerr’in futbol dünyasını yakından anlattığı Sahte Dokuz adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuluyor.

“Arkasındaki pencereden görünen kapkara gökyüzü ve Şangay’ın neon ışıklarıyla tezat teşkil eden bembeyaz bir odada oturmuştu. Dövmeli kolu bilezik ve tılsımlarla doluydu. Boynundaki köpek balığı dişi bana ne kadar tehlikeli olduğunu hatırlatmaya yeterli oldu.” (s.313)

SAHTE DOKUZ NE DEMEKTİR?

Yapıtın başında sahte dokuz şöyle açıklanıyor:” ..tek başına forvet olarak oynayıp, gerektiğinde topu almak için geri gelen oyuncu için kullanılır. Amaç onunla birlikte ortadaki rakip savunma oyuncularını uzaklaştırıp, diğer takım arkadaşlarının savunma hattının gerisine sarkması için bir fırsat sağlayarak onlara gol atabilme imkanı sunmaktır.”

 

FUTBOLCUNUN RAF ÖMRÜ

Philip Kerr Sahte Dokuz adlı yapıtında futbol dünyasını anlatmayı sürdürüyor. Kahramanımız Scot Manson’un Şangay’a kadar uzanan serüveni dönüp dolaşıp Avrupa’ya dönüyor. Ve kayıp bir futbolcuyu ararken Karayiplere düşen yolda ayağına başka sorunlar takılıyor. Bunlar bir yana… Kerr, yapıtında futbol dünyası ve futbolcularla ilgili kimi saptamalarda bulunuyor. Futbolcunun raf ömrünün çok kısa olduğu belirtiliyor.

“Top ağlarla buluşur buluşmaz, Genç A takımından Santiago muhtemelen benimle aynı yaşta, uzunboylu ve iri kıyım bir Arjantinliydi. Yüzyıl başında Solari Atletico’da, sonra da Real Madrid’te orta sahada oynadı ve kariyerinin sonuna doğru Inter Milan’a geçti.” (s.327)

Futbol en zalim spordur diyen Kerr’in fıtbol dünyasına ilişkin zevkle okunan yapıtlarından biridir, Sahte Dokuzlu.

Mustafa ASLAN

Sahte Dokuz, Philipe Kerr,  Çeviren:Cem Demirkan, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ocak 2017

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016