sahra grisi

IMAG3723sahra grisi

Philip Kerr’in ‘Sahra Grisi’ adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu. Philip Kerr yapıtlarında II. Paylaşım Savaşı yıllarını irdeliyor yapıtlarında.

“Esirlerin tümü kampa doğru yola çıkıp yerel halkın büyük bölümü de istasyonu terk edene kadar bekledik. Sanırım Vigée son adama kadar beklememiz gerektiği konusunda ısrar etmemden etkilenmişti…” (s.450)

fransa

Philip Kerr ‘Sahra Grisi ‘ adlı yapıtında bu kez II. Paylaşım Savaşı yıllarında yaşananları heyecanla okunan bir serüven eşliğinde sunuyor. Bu kez savaşın Fransa ‘da yaşanan yanı okurla paylaşılıyor. Fransa’da Nazi dönemi anlatılırken Fransa’ya özgü pek çok şey de okura aktarılıyor. Fransız kültüründen tutun da kentlerin kimi özelliklerine kadar veriliyor.

“Cherche-Midi’den doğuya gidip Paris’in dışına çıktık. Caserne Motier, yirminci bölgedeki Boulevard Mortier’de yer alan Tourelles kışlasında bulunan geleneksel görünümlü bir dizi binaydı.” (s.379)

fransız nazi ve toplama kampları

Philip Kerr ‘Sahra Grisi’nde Fransa’daki Gestapo ve toplama kamplarından söz ediyor. yazar özellikle toplama kamplarındaki kötü yaşam koşulları hakkında okuru aydınlatıyor. Kamplardaki komünistlerin gösterdiği direnişi onlara özgü marş vb. veriyor. Ayrıca yapıtta, tarihte Dreyfus Olayı’na adını veren Dreyfus’un kız torunundan söz ediliyor.

“Gülümsedim. Fransızlar en az Almanlar kadar çok sayıda Fransız Nazi olduğunu itiraf etmek istemediklerinde bu ya da buna benzer şeyler söylerlerdi. Savaştan sonra Vietnam ve Cezayir’de yaptıkları dikkate alınırsa, onların Almanlardan  bile daha ırkçı olduğunu düşünmemek için bir nedenim yoktu.” (s.381)

Philip Kerr ‘Sahra Grisi’nde okura soluk soluğa bir serüven eşliğinde II. Paylaşım Savaşı yıllarını anlatıyor.

Mustafa ASLAN

——————-

Sahra Grisi (Roman), Philip Kerr, Çeviren:Cem Demirkan, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Ekim 2015

Updated: 11 Ocak 2018 — 22:57

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir