OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

saatler, ruhlar ve kediler

IMAG3784saatler, ruhlar ve kediler

Beşir Ayvazoğlu’nun ‘Saatler, Ruhlar ve Kediler’ adlı deneme kitabı Kapı yayınları arasında okurla buluşturuldu. Dört bölümden oluşan  yapıt sanata ilişkin yazılardan oluşuyor.

konular

Dört bölümden oluşan ‘Saatler, Ruhlar ve Kediler’  adlı yapıtta yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:I. Bölüm “SAATLERİ AYARLAMAK” adını taşıyan birinci bölümde yer alan konu başlıkları şunlardır: ‘Huu Erenler!’ (Bektaşilik ve modern Türk Bektaşileri), ‘Ey Ruuh'(Türk Edebiyatının medyumları), ‘Seç silahını (Ah şu bizim düellocular), Saatleri Ayarlamak (Saatler, saatçiler ve yazarlar), ‘Hayat-ı Muhayyel’ (Edebiyatımızın ütopistleri ve ütopyalar), ‘Zoraki diplomat’ (Türk  hariciyesine edebiyat aşısı), ‘Endülüs…Güzel Endülüs’ (Türk Edebiyatında Endülüs Tarihi ve Medeniyeti), ‘Ah Cezmi’ Namık Kemal, babası, oğlu ve torunu),’Ne odunmuş babanız’ (Mehmed Akif’in oğullarıyla zor imtihanı), ‘Yağma-yı Sühan’ (Edebiyatımızda intihal hikayeleri),’Müthiş fenalık’ (Ahmet Haşim Venedik’te nasıl mahsur kaldı?’), ‘Est un formidable animal’ (Abdülhak Şinasi, Yahya Kemal’den nasıl intikam aldı?)  ‘Aman o Ahçik’ (Kerem ile Aslı hikayesini yeniden okumak).

İkinci bölüm” EDEBİYATIMIZDA AĞIZ TADI” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: ‘Şikemperver’ (Edebiyatımızın ağız tadı, ‘Yemek yemek’ (Refik Halid’in hayatının en mesut saatleri), ‘Vay lüfer vay! (Türk Edebiyatı lüfer avında), ‘Edebi ziyafet’ (Şair ve yazarlara verilen ziyafetlere dair).

“İLM-İ SİMA” adını taşıyan üçüncü bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: ‘Çetin baş, suçsuz beden’ (Çirkinliğin kısa kültür tarihi), ‘Dünya Süsü’ (Sakal ve bıyık hikayeleri), ‘Burnu büyük’ (Burun meselesine dair notlar)

Dördüncü ve son bölüm “ÖTEKİLER” adını taşıyor. Bu bölümdeki yazılar şöyle sıralanıyor: ‘Ötekiler” (Kedi, köpek güvercin, leylek, cin, peri), ‘Hirrename’ ((Edebiyatımızın kedileri ve kedicileri), ‘Ah eşeklik’ (Eşeklik tarihine küçük bir katkı), ‘İblis ve mefisto’ (Doğu ve Batı şeytanları üzerine kısa bir deneme).

 

edebiyat ve yemek

Beşir Ayvazoğlu’nun yemek kültürünün uygarlığın bir ölçütü olarak da kabullendiğini belirttiği ve edebiyat yemek konusuna dikkat çektiği ” EDEBİYATIMIZDA AĞIZ TADI” adını taşıyor. Bu bölümde Ahmet Haşim, Halid Ziya, Yahya Kemal Beyatlı, Hüseyin Rahmi, Mevlana, Asaf Halet Çelebi,  Hüseyin Rahmi Gürpınar, Midhat Cemal Kutay, Rıza Tevfik,  Abdülhak Şinasi, Tevfik Fikret … Yemek ve edebiyatımızın ünlü kişileri hakkında ilginç bilgiler ediniyoruz. Sözü edilen yazarlarımızın sevdikleri yiyecek ve içeceklerden sevmediklerine kadar bilgi aktarılıyor,

“Hüseyin Rahmi de hamarat bir kadın kadar mutfak ve ev işlerinden anlardı. Hanım dostlarından biri onun reçellerini romanları kadar sevdiğini söylemiştir. Büyük bir ustalıkla nefis reçeller kaynatıp bazı dostlarına kavanoz kavanoz gönderen üstadın özellikle mürdüm eriği reçeli meşhurmuş.” (s.203)

Beşir Ayvazoğlu’nun edebiyatın çeşitli alanlarıyla ilgili ilginç bilgilerin yer aldığı ‘ Saatler, Ruhlar ve Kediler’ adlı yapıtı zevkle okunuyor.

 

Mustafa ASLAN

——————–

Saatler, Ruhlar ve Kediler (Deneme), Beşir Ayvazoğlu, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Eylül 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016