OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

RUS EVİ

RUS EVİ

John Le CaIMAG0017_1rré’ın ‘Rus Evi’ adlı romanının yeni basımı Alfa Yayınları arasında yapıldı. Carré bu rıomanında da okuru soluk soluğa casusların dünyasında Glastnostla birlikte Rusya’da  geçen bir olayı sunuyor.

“Ertesi gün de birşey olmadı. bir boşluk. Casusluk beklemektir. Casusluk, Ned’in giderek kötülendiğini seyrederken kaygıdan kendi kendini kemirmektedir. Casusluk, nedenini ancak Tanrının  bildiği Almanca desine gittiği saat dörtle altıarasında Hannah’yı Pimlico’daki dairene atmaktır. Casusluk aşkı taklit etmek ve onun sevgili Derek’e akşam yemeğini…” (s.375)

TUZAK MI?

Rus Evi’ adlı yapıtında John Le Carré yayıncı, yazar, bilim insanıve istihbarat görevlerinin rol aldığı bir roman sunuyor. Yapıt, “Ükeyi korumak için ihanet etmek gerekir mi?” sorusunun yanı sıra “Silahlanma yarışı ülkeleri geri bırakmak için bir tuzak mı? Silahlanma yarışını canlı tutmak kimlerin yararına?” sorularını gündeme getiriyor.

Glastnostla birlikte Rusya’nın drumunun öteki istihbarat örgütlerince görünüşü vedeğerlendirilişi aktarılıyor.

” ‘Yurduma ihanet etmem gerek ve acelem var. Senden işstediğim beni yetkili makamlarla ilişkiye geçirmen, çünkü önceden hazırlanması gereken bazı şeyler var. O yüzden bana kimi bulmam gerektiğini bilmediğini söyleme ve onu bul, yoksda sana sahhip olduklarını sanan domuz

ların gözünde itibaren çok düşecek.’ ” (s. 412)

YAKIN TARİH

‘Rus Evi’ II: Paylaşım Savaşı sonrasında özellikle Dğu Avrupa’daki gelişmeleri aktarıyor. Rusya’nın dağılışı sonrasında yaşananların bir dökümü nteliğini taşıyor, ikinci büyük savaştan süregelen.

” ‘Almanlar kentin güneyine dört kilometre yaklaşmışlardı. Kentin dış mahallelerini makineli tüfeklerle tarıyorlar, ortasını ise topçu ateşine tutuyorlardı.’ ” (s.371)

‘Rus Evi’ adlı romanında John Le Carré günümüzün yaklıcı sorunlarını nefes kesen bir öyküyle birlikte sunuyor.

MUSTAFA ASLAN


Rus Evi (Roman), John Le Carré, Çeviren: Mehmet Harmancı, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Mayıs 2016, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016