OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

rübab-ı şikeste

1384030965738

 

rübab-ı şikeste

Yayına Ahmet Muhip Dıranas’ın hazırladığı Türk şiirinin önemli adlarından Tevfik Fikret’in yapıtlarından seçmelerden oluşan kitap Rübab-ı Şikeste (Kırık Saz) adıyla Kapı Yayınları arasında okura sunuldu. Yapıta yayınevinin Tevfik Fikret için yazdığı önsöz de yer alıyor.

tevfik fikret

Yazdığı şiirlerle Mustafa Kemal Atatürk dahil birçok kişiyi etkileyen Tevfik Fikret 2 Aralık 1876 yılında İstanbul -Kadırga’da  doğdu. Küçük yaşta annesini yitirdi, babası da  Irak’a sürüldü ve geriye dönmedi.

Tevfik Fikret Aksaray’da aynı adla bugün de var olan Mahmudiye Rüştiyesi ve Galatasaray Lisesi’nde okudu. Galatasaray Lisesi’nde şiir yazmaya başladığını belirtiyor kaynaklar.

Tevfik Fikret Edebiyat-ı Cedide topluluğunun önde gelenlerinden olan ünlü şair   Muallim Naci ve Recaizade Mahmut Ekrem’in öğrencisi oldu. Fikret, Recaizade Mahmut Ekrem’in aracılığıyla Servet-i Fünun dergisiyle ilişki kurdu.

 

Şiirimizin Batılılaşma yolunda ilerlemesinde  önemli katkıları olan   Tevfik Fikret asıl ününü şiirlerinde biçimsel kaygıları göz ardı etmeden toplumsal konulara yer vermesinden alıyor. Dıranas’ın, Tevfik Fikret’in ‘Rübab-ı Şikeste’ adlı yapıtında şairin ürünlerinden yaptığı seçmeler yer alıyor.

yapıtlardan seçmeler

Ahmet Muhip Dıranas Kapı Yayınları tarafından Rübab-ı Şikeste (Kırık Saz) adıyla yayımladığı kitapta Tevfik Fikret’in  Rübab-ı Şikeste (1900-1984), Haluk’un Defteri (1911-1984), Han-ı Yağma (Yağma Sofrası)  ve Tarih-i Kadim (Eski Tarih)  kitaplarından seçmeler yar alıyor.

Ahmet Muhip Dıranas’ın Tevfik Fikret’in  Rubab-ı Şikeste (Kırık Saz)  adlı yapıtından seçtiği şiirlerden birkaçı şunlardır: Nesrin, Resim Yaparken, Kaçan Uyku, Ramazan Sadakası, Hasta Çocuk, Öksüzlüğüm, Yaşadıkça, Akşam, Yağmur, balıkçılar, Sen Olmasan, Veda Gecesi, Geçici Bir Ayrılıktan Sonra, Yarın, Yaşamak İçin, Son Nağme, İzler , Ey Uyku, Sabah Olursa, Sis, Ayrılmam…

Haluk Defterinde yapılan seçmelerde ise yapıta  Bir Tasvir Önünde, Deprem, Donanma, Devenin Başı, Promete, Haluk’un Vedaı, hakikatin Yıldızı, Gökten Yere adlı şiirleri seçilenler arasında sayabiliriz.

Öteki yapıtlarından seçilen şiirler ise Yağma Sofrtası (Han-ı Yağma)’da aynı adlı şiir ce Tarih-i Kadim (Eski Tarih) de ise  aynı adlı şiir yapıta alınmış.

Tevfik Fikret’in yapıtlarından Ahmet Muhip Dıranas tarafından seçilen şiirler günümüz Türkçesiyle birlikte sunuluyor.

Mustafa ASLAN

————————

Tevfik Fikret, Rübab-ı Şikeste, yayına Hazırlayan:Ahmet Muhip Dıranas, Kapı Yayınları, İstanbul, Ekim 2013

sürüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016