OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

rozalya ana

 

Rozalya-Ana_168612_1

rozalya ana

Sevinç Çokum’un öykülerinden oluşan ‘Rozalya Ana’ adlı yapıtı yeni basımıyla  Kapı Yayınları tarafından okura sunuldu. Sevinç Çokum ‘Rozalya Ana’ adlı öykü kitabında günümüz insanının kimlik ve modernleşme sorunlarına dikkat çekiyor.

kadınlar

Yer yer kadın sorunlarına da değinilen Sevinç Çokum’un ‘Rozalya Ana ‘adlı yapıtında öne çıkan kimlikler arasında kadınlar öne çıkanlar arasında yer alıyor. Çokum’un kimi öykülerinde kadın kahraman ve anlatıcı olduğu gibi kimi öykülerinde de öyküye yön verem karakter olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin: Rozalya Ana, Kütahyalı Kız, Göç Sonrası, Asmalı Köyün Öğretmeni…

“Bahar tekmelere  tokatlara direnemeyip tesbih böceği gibi bükülüp kalmış, duylmasın anlaşımasın diye acısnı, horlanışını, utancını içine bastırıp durmuştu.” (Göç Sonrası, s.79).

türk dünyası sorunları

Sevimç Çokum ‘Hilal Sökünce’  (*) adlı romanında olduğu gibi kitaba adını veren ‘Rozalya Ana’ adlı öyküsünde de Türk Dünyası’nın sorunlarına eğiliyor. Kırım Türkleri’nin dil, kimlik mülkiyet dahası yaşama haklarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunuyor.

” ‘Anam raziye olsun istermiş. Ninemin adıymış. Lakin urus yazıvermiş nüfusa Rozalya diye… Rozalya, Raziye’den daha güzel demiş… Anamla babamın da  hoş mu gelmiş , Rozalya olup çıkmışım.” (Rozalya Ana, s.8)

Zaman zaman yazarın anlatıcıyla mücadele eden soluğunu duyumsadığımız ‘Rozalya Ana’ adlı yapıtında Sevinç Çokum güzel Türkçesi ve yalın anlatımıyla on öykü sunuyor, okura.

 

Mustafa ASLAN

—————————–

Sevinç Çokum,  Rozalya Ana, Kapı Yayınları’nda I. Basım:Ekim 2013-İstanbul

(*)Sevinç Çokum, Hilal Sökünce, Kapı Yayınları- 2013

 

 

Updated: 20 Ekim 2013 — 23:07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016