OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Romantik Bir Viyana Yazı

IMAG0242_1

ROMANTİK BİR VİYANA YAZI

Adalet Ağaoğlu’nun ‘tarihi’ ve tarihi konuları  irdelediği‘ Romantik Bir Viyana Yazı’ adlı romanı yeni basımı Everest Yayınları tarafından yapıldı.

 

TARİH ÜZERİNE

Adalet Ağaoğlu’nun ‘Romantik bir Viyana Yazı’ adlı romanı tarihi bir roman değil ama tarihi irdeleyen bir roman. Osmanlı tarihi ile  ilgili konuların yanı sıra tarih kavramı ve birey de irdeleniyor, yapıtta.

Osmanlı tarihin ilişkin dökümün yapıldığı bölümler bir tarih öğretmeninin ağzından veriyor.

“Ey tarih, ey tarih, seni tarih kitaplarından, tarih öğretmenlerinden çok, o tarihi yaşayanların taşa, kağıda, kile tuğlaya, boyaya, çizgiye döküklerinden sorsunlar. Konakladıkları hanlardan içinde yıkandıkları ırmaklardan ve hamamlardan, yedikleri kaplardan, içtikleri kaselerden, giyip çıkardıklarından sorsunlar.” (s.62)

TARİH ÖĞRETİMİ VE GÖSTERGE

Adalet Ağaoğlu ‘Romantik Bir Viyana yazı’ adlı yapıtında Türkiye’deki tarih öğretimi konusuna değiniyor. yapıtın ağırlıklın olarak tarih izleği üzerine kurulu olması buna olanak veriyor.Yazar, ülkemizdeki tarih öğretimini eleştiriyor, çeşitli açılardan. Bizim buara üzerinde duracağımız tarih öğretimi ve gösterge  konusunu içeriyor.

Adalet Ağaoğlu yapıtında tarih öğretmeni Kamil Bey aracılığıyla tarih öğreniminin sadece sözlü anlatıla başarıya ulaşamayacağını belirtiyor. kahramanın harita bulamayıp eliyle harita çizmesi tarih öğreniminde göstergenin önemini vurguluyor. Yapıt boyunca tarih öğreniminde göstergenin önemi  aynı ve değişik biçimlerde vurgulanıyor.

“Malumunuz, tarih öğretmeni (MİZ), Anadolu liselerinin haritasız sınıflarında yıllaaar yıllar boyu, hep öyle efendi ve çelebi, kruvaze ceketinin düğmeleri ilikli, kurulan devletleri, yayılan dinleri, batan ve çıkan imparatorlukları, alınan – verilen kaleleri, kuleleri, hatta biri ötekine benzemez cumhuriyetleri anlatıp durmuştur.” (s.198)

Adalet Ağaoğlu’nun ‘Romantik Bir Viyana Yazı’ adlı romanı tarihi irdelemekle kalmıyor, kimi illerimizin geçmişi hakkında da bilgi veriyor.

MUSTAFA ASLAN

—————————

Romantik Bir Viyana Yazı (Roman), Adalet Ağaoğlu, Everest Yayınları’nda I. Basım:Nisan 2016, İstanbul

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016