ROMANIMLA SANA BİR SES…

IMAG3552 (1)ROMANIMLA SANA BİR SES…

Ömer Madra’nın  1991 yılında ilk basımı yapılan   ‘Romanımla Sana Bir Ses…” adlı romanı Everest Yayınları arasında yeni basımıyla  okurla buluşturuldu.

gençlik

Ömer Madra ‘Romanımla Sana Bir Ses… ‘ adlı yapıtında kahraman olarak bir genç ve çevresindekilerde ağırlıklı olarak gençlerden oluşuyor. yapıtta bir gencin eğitim, arkadaşlık ilişkileri üzerinden ülkemizdeki gelişmeler okura aktarılıyor.

“Bir yaz önce kimbilir kaç akşamüstü biraraya geldikleri pastanede buluştular.  Gülsen çiçekli bir elbise giymişti. Terütazeydi, dümdüz ve hiç makyajsız. Gülerken, derin kahverengi gözlerinin içi de gülüyordu yine. ” (s.335)

toplumsal siyasal gelişmeler

Ömer Madra yapıtında Türkiye’deki siyasal ve toplumsal gelişmeleri de irdeliyor. İrdelenenlerin başında Türkiye İşçi Partisi, Nato, Amerikan Emperyalizmi ve  27 Mayıs’ın İhtilal mi, yoksa bir darbe mi olduğu konusunu başta okura sunuyor. Daha sonraki bölümlerde ise 27 Mayıs konusundaki görüşünü netleştiriyor.

“Hacer Hanım’ın getirdiği çayları içerlerken Doğan, her zamanki sakin ve kesin tavrıyla uzun bir analize girişti. Johnson’ın  bu mektubuyla Amerikan emperyalizminin gerçek dişlerini nasıl ortaya çıkardığını;İnönü gibi deneyimli bir devlet adamının bile bu zorbalık karşısında içinde boyun eğmek zorunda kaldığını; Kıbrıs gibi ulusal çıkarların söz konusu olduğu durumlarda NATO’nun müttefiklerini nasıl yüzüstü bıraktığını..” (s.373)

Ömer Madra’nın ‘Romanımla Sana Bir Ses..’ adlı yapıtını yeni basımıyla bir kez daha okunacak romanlar arasında sayabilirim.

Mustafa ASLAN

—————————-

Romanımla Sana Bir Ses… Ömer Madra, Everest Yayınları’nda I. Basım:Haziran 2015, İstanbul

 

Updated: 25 Haziran 2015 — 13:17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir