OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ROMA KULÜBÜ

20161012_191924

ROMA KULÜBÜ

Demet Altınyeleklioğlu’nun yakın tarihimizi yakından ilgilendiren Roma Kulübü adlı yapıtı Artemis Yayınları arasında okura sunuldu.

İŞGALDEN KURTULUŞA

Demet Altınyeleklioğlu yapıtında Mondros Antlaşması’yla başlayan işgal hareketini  ve sonrasını yani Kurtuluş’u İtalyan, İngiliz ve Türklerin bakışıyla veriyor. İtalyan bir sendikacı ve ailesinin İstanbul İtalyan konsolosluğunda görevli damatları nedeniyle daha yakından ilgileniyorlar. Antlaşma sonucunda İstanbul’un onların deyişiyle “kafir” Türklerden alınmasını sevinçle karşılıyor. Türklerin bakışını ise verdiği bölümler haydi ilginç. Mustafa Kemal Atatürk’ün Mondros Antlaşması sonucunda İstanbul’a döndüğü bölümler ve Vahdettin’in çaresizlik içinde kıvrandığı bölümleri vermekle kalmayıp Türklerin Kurutuluş Savaşı sonucunda  düşmanı yurdumuzdan kovmasını veriyor.

ATATÜRK

Demat Altınyeleklioğlu’nun Roma Kulübü adlı romanında Mustafa Kemal Atatürk’le Sarı Paşa, Anafartalar Kahramanı gibi adlarla da  karşılaşıyoruz. Mondros Antlaşması imzalanması ve sonrasından başlayarak Mustafa Kemal’i romanın birkaç yerinde  görüyoruz.

“Mustafa Kemal, hemen arkasında taş bir heykel gibi dikilen yaverine döndü. Bir şeyler fısıldadı. Subay hızla kalabalığın içine karıştı. Gazi Paşa tekrar ona döndüğünde yüzünde muzip bir ifade vardı.” (s.736)

İSTANBUL

Roma Kulübü adlı yapıtında Demet Altınyeleklioğlu iki önemli uzamla çıkarıyor yapıtını okurun karşısına:Roam ve İstanbul. İstanbul’un uzam olarak Roma’dan daha baskın olduğu görülüyor. Roma’dan işgal İstanbul’u annesinin deyimiyle kafirlerin kentine gelişini anlatmakla kalmıyor işgalin sona ermesini Kurtuluş’u da veriyor.

“Türk askerlerini getiren Gülnihal vapuru rıhtıma yanaşmak için manevra yaparken Allecra artık heyecandan bayılmak üzereydi.

Şehir hala müttefiklerin işgalindeydi ama ortada hiçbiri yoktu. Türkler rıhtıma sel gibi akıyordu. Dört yıl on ay süren işgalden kurtulmanın coşkusuyla bağırıyor, bayrak sallıyor, başlarındaki fesleri denize atıyorlardı…”(s. 716)

 

ROMA KULÜBÜ

Demet Altınyeleklioğlu yapıtın adının nereden geldiğini açıklıyor. İtalya’nın Roma kentinden İstanbul’a gelenlerin sayıca artması ve burada doğanların da olması sonucunda oluşan bir kalabalık nüfustan söz ediliyor. Roma’dan gelip İstanbul’a yerleşen ailelerin ortak adı olarak kullanıyor. Daha doğrusu burada  doğup büyüyen çocuklarıyla İtalya’nın Roma kentinden gelenlerin oluşturduğu topluluğa Roma Kulübü diyorlar, İtalyanlar kendi aralarında.

Roma’nın Garibaldi İlkokulu’ndaki bir öğretmenin eşini bulmak için geldiği İstanbul’dan önce ve sonrasında İtalya’da ve Rusya’ya kadar uzanan bölgede  yaşanan siyasi gelişmeleri de aktarıyor.

Demet Altınyeleklioğlu Roma Kulübü adlı yapıtında değişik bakış açılarıyla Kurtuluş Savaşı’mızı bir başka açıdan okura sunuyor.

MUSTAFA ASLAN

…………………………………..

Roma Kulübü, Demet Altınyeleklioğlu, I. Basım:Artemis Yayınları, İstanbul, Ekim 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016