OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

RIMBAUD

allfRIMBAUD

Yves Bonnefoy’un Fransız şair Arthur Rimbaud’nun yaşamını farklı açılardan veren yapıt Alfa Yayınları arasında okura sunuldu. Yapıtta Rimbaud’nun yapıtlarının ortaya çıkış süreçleri şairin kişilik yapısı üzerinden veriliyor.

Dilenci çocukluk, Karanlıklar ve aydınlıklar, Karar, Mutlak ve söz, Merhamet girşimi, Cehennemde Bir Mevsim, Son şiirler, Olanaksızlık ve özgürlük, Ekler ve zamandizin.

“…

"Ülkeler gördüm görülmedik, çiçeklerine
Gözler karışmış, insan yüzlü panter gözleri
Büyük ebemkuşakları gerilmiş engine,
Morarmış sürüleri çeken dizginler gibi." Sarhoş Gemi'den)

ANNE, TAŞRA VE DİN

Arthur Rimbaud’nun arasının iyi olmadığı üç şey arasında annesi,  bir üvey anne olarak gördüğü taşra  ve din geliyor. Hıristiyanlık konusunda Rimbaud’nun oldukça olumsuz görüşleri olduğu görülüyor. yapıtın ilerleyen sayfalarında Charles Baudelaire’in de Rimbaud gibi baktığı görülüyor, Hıristiyanlığa.

“Sonunda analık özenini gösterecek birine kendini bırakmış yeni bir tembellik fırsatı olarak özenmemiş miydi sakatlığa ve hastalığa.  -Umut gerçekten de bir hastalık, bütün dengeli varoluş biçimlerini yıkan, yazgıyı da bedeni de harap eden yüce bir hastalık olmuştur.” (s.198)

PARİS, ŞAİRLER VE ÖĞRETMEN

Bizim yazar ve şairler arasında İstanbul ne kadar önemliyse Rimbaud içinde Paris’in önemli olduğunu okuyoruz. Ne yazık ki Rimbaud için Paris hemen ilk anda istediğini vermiyor. Rimbaud Paris’ten sanatçılarla tanışmak istiyor en başta. Ama o sefalet içinde bir Paris yaşantısının içinde buluyor kendini.

Arthur Rimbaud’yu sanatsal üretim yönünden etkileyen kişiler arasında öğretmeni Izambard’ı, Charles Baudelaire’i ve önemli biri ilişki yaşadığı Paul Verlaine’i saymak gerektiğini görüyoruz, yapıtta. Bu konuda bir örnek verecek olursak, yapıtta Charles Baudelaire’in  Kötülük Çiçekleri’ni okumasaydı Merhamet Rahibeleri ve Kudas Ayinleri’ni yazamayacağı belirtiliyor. Paul Verlaine’le ilgili söyleyeceklerimizi buraya almadan kitapta okumanızı öneriyorum.

Yves Bonnefoy, Arthur Rimbaud’u yapıtında çocukluğundan itibaren döneminden soyutlamadan veriyor. Meraklılarına önerilir.

MUSTAFA ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::::

Arthur Rimbaud (Ben Bir Başkasıdır), Yves Bonnefoy Çeviren:Ömer Aygün, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mayıs 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016