OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Recep Peker Konuşuyor

Recep Peker Konuşuyor

 

Cemil Koçak’ın Cumhuriyet’in kuruluşu ve sonrasındaki önemli yıllarda görev almış ve hakkında çok şey yazılıp çizilen ancak ona ait fazla yazı çizi bulunmayan bir kişi olan  Recep Peker’in konuşmalarının ve kimi yazılarının yer aldığı Recep Peker Konuşuyor “Disiplinli Hürriyet” adlı kitap Kapı Yayınları arasında okura sunuldu.

Recep Peker’le ilgili çok şey yazıldı, çizildi. Onun yazdıkları çizdikleri pek ortada olmadan. Ama Cemil Koçak’ın bu değerli çalışması sayesinde Recep Peker’in yanıtlarını da bulmuş oluyoruz.

RECEP PEKER IRKÇI MI?
Recep Peker’le ilgili yazılıp çizilenlerden birisi de ırkçı olduğu yönündeydi. Bu yapıtta bizzat kendi ağzından, kendi kaleminden “kan milliyetçiliğini bir tarafa bırakmak”(33) istiyor diye belirtiliyor. Açık olarak da onun ırkçılığa karşı olduğu görülüyor, kendi kaleminden ve ağzından bize aktarılanlar sayesinde, Recep Peker Konuşuyor, “Disiplinli Hürriyet” adlı kitapta.

Cemil Koçak’ın Recep Peker Konuşuyor, “Disiplinli Hürriyet” adlı yapıtının “Irkçılığı Red” adlı bölümünde ırkçılık konusunda devlet adamımızın görüşlerini olduğu gibi aktarıyor.

“Benim demek istediklerimi yazmak için rasist ve irretdaitist (irredanitist) milliyetçiliğinin lehinde veya aleyhinde bulunmak hiç de  lazım değildir. Dışarı ile birleşme veya aleyhinde bulunmak veya içeride tasfiye gibi tezahürlerle gözü çeken aktif ve pasif irretdanitzm (irredantizm), günlük bir politika işidir. Asıl mesele, bir sınır içinde hak ve şerefleri müşterek insanlar olarak yaşayanların beraberliği ve bütünlüğüdür. Biz Türkiye’de bu beraberliği bozan bütün köklü unsurları süpürdük ve…” (s.33)

 

EKONOMİDEN SOSYAL YAŞAMA

Cemil Koçak’ın Recep Peker’e ait konuşma ve yazı metinlerinde ekonomiden sosyal yaşama ilişkin genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarındaki bakış açısı ve uygulamaları hakkında bilgi veriyor. Bir yazıda ekonomide devletçi yaklaşımla ilgili bilgi verirken, bir başka yazıda Halkevleri’nin işlevi ve gençlik konusunda neler yapılacağı konusu ele alınıyor.

Recep Peker Konuşuyor, “Disiplinli Hürriyet” adlı yapıtta Cemil Koçak  hakkında çok şey yazılıp çizilen ve konuşulan tarihi kişiliklerimizden Recep Peker’in yazdıklarını ve onunla yapılan konuşmaları somut belgeler olarak ortaya koyuyor. Teşekkürler Cemil Bey!

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::

Recep Peker Konuşuyor, “Disiplinli Hürriyet”, Cemil Koçak, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Nisan 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016