OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

raşit kara ile ilgili mustafa aslan’ın yazıları

 

 

r.kara

RAŞİT KARA’YI  YİTİRDİK

 

Şair-yazar Raşit Kara 20 Temmuz 2008 günü aramızdan ayrıldı.1945 yılında Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Aluçseki Köyü’nde doğan Kara’nın yayımlanmış Vora Koy, Roc, Güzel İnsan, Bedestan, Zara, Filizkıranlar, Medeniyete Yürüyüş ve Yakın Yüreğimi Sevmesin Bir Daha ve Niko’nun Şapkası adlı kitapları bulunmaktadır.

!959 yılında Büyükada’ya geldi, Sivas’tan. İlkokul diplomasını burada aldı.Şiir yazmaya 1967 yılında başladı. Birçok şiir ve makalesi çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı.

Raşit Kara son noktayı Kınalıada’da koydu, yaptığı adalar turundan sonra. Kalpazankaya’da Sait Faik’le söyleşmektedir, şimdi.

 

NİKO’NUN ŞAPKASI

Raşit Kara’nın yaşamını, dünyaya nasıl baktığını (Filizkıranlar Fırtınası dışında) anlattığı bir yapıt, Niko’nun şapkası.  Uzamın adalar olarak seçildiği bu yapıtta anlatıcı da yazar da Raşit Kara’dır. Hatta öykülerin bir kaçı dışında kahraman da kendisidir.

“…

“Sivas’ın Zara kazasındanım. Şimdi adalarda oturuyorum.”

“Şiiri seviyor musun?”

“Evet.”

…                            “      (Adalardan Parmakkapı’ya Hayam Maratonu, s.32)

Raşit Kara’nın öykülerinde birçok izlek saptamamız olasıdır. Bunlardan ikisi çok baskındır: Kardeşlik ve Çevre. Bu iki izleği başkaları izler. Bu noktada yazdıkları yaşadıklarıyla uyuşan insanlardan birisidir, Kara.

 

KARDEŞLİK

Niko’nun Şapkası’nda Kara 1959 yılında Büyükada’ya gelmesiyle başlayan adalar serüvenini anlatır. Kahraman kendisi de olsa öykülerin çoğunda adadaki çeşitli insan tiplerini sunar bize. Bunu yaparken de adalardaki değişimi açıklar.

Rumlar gittikten sonra, Karadenizliler patron oldu, Doğudan gelenler çırak oldu. İnşaat sektörü hızlandığında da Karadenizliler inşaatçı oldular. Doğudan gelenler ise patron oldular.

Rumların yerinde yeller esiyordu ve o eski güzellikten eser kalmamıştı.” (Dimitrio, s.53)

 

1959 yılında adalarda yaşayan Rum vatandaşlarımızın sayısı fazladır. O hemen her öyküsünde adalarda yaşayan değişik etnik kökenden gelen insanların bir arada kardeşçe yaşadığını anlatır. Hatta o günlerin özlemini duyar. Öykülerin adları onun bu konudaki duyarlılığını anlamamıza yeter: Madam Vera, Yumurtacı Koço, Arabacı Koço, Madam Pinopi ve Dimitrio.

O hiçbirinden rahatsız olmaz, yaşadığı sürece. Kara’yı rahatsız eden vefasızlıktır, Madam Vera adlı öyküsünde yazdığı gibi.

Önce Ermeni mezarı, sonra Türk mezarı, daha sonra da Rum mezarı. Ne çan sesi, ne de ezan sesi hiç rahatsız etmedi beni…

Beni rahatsız eden;yalnızca vefasızlıktı….” (Madam Vera, s.11)

 

ÇEVRE

Çevre konularına da duyarlı olan Kara o yıllarda (1959) Marmara’nın henüz intihar etmediğini söyler.

Halep Katliamı adlı öyküsünde adalarda yapılan kedi katliamını anlatır. Hayvanlara karşı yapılanlara karşı çıktığı için ona “kedilerin çobanı” “kimsesiz güvercinlerin, martıların, köpek ve kedilerin dert ortağı” derler. Üzülerek adalardan kimsenin kedi katliamı konusunda sesi çıkmadığını belirtir.

Adalardaki martılara diskotek kızları adını verir. Bir zamanlar adalarda her kökenden kızların adalardaki diskoteklerde sabaha kadar dans edip şarkı söylediklerini ama şimdi… Dans edip şarkı söyleyen kızların adını takar martılara.

Diskotek kızları adını verdiği martılara karşı adalarda yok etme hareketi başlar. Evlerin çatılarındaki martı yumurtaları yavru çıkmadan önce imha edilmektedir. Kara buna karşı mücadele eder, adalarda birçok kişiyi karşısına alsa da.

“…Bir zamanlar da diskolarda Ermeni, Yahudi, Süryani, Yezidi, Kürt  ve Türk kızları sabaha kadar türkü söylerdi. Çalgı sesleri bir adadan diğerine uzanırdı. Bunların hakkında kimse rahatsız olmuyordu. Onların yerine şimdi adalarımızın diskotek kızları martılar, sabaha kadar şarkı, türkü söyleyip saz çalıyorlar.” (Halep Katliamı, s.49)

Raşit Kara edebiyatımızda yaptıkları, yazdıklarıyla uyumlu yazarlarımızdan birisidir. Kalpazankaya’da Sait Faik’le derin bir söyleşiye dalmışlar yanlarında martılar ve göçüp giden ada sakinleriyle. Adalara her bakışım Raşit Kara’ya bir selamdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016