OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

rahatsızlık çeşitleri

IMAG2932 - Kopya Amerikan Edebiyatının önemli adlarından Lydia Davis’in ‘Rahatsızlık Çeşitleri’ adlı  kısa öykülerinin yeraldığı yapıtı Everest Yayınları arasında çıktı.

izlek çeşitliliği

Yapıtta yer alan öyküler izlek olarak çeşitlilik gösteriyor. Sıradan olaylar, günlük yaşamda önemsemediğimiz pek çok konu Lydia David’in izlekleri arasında yer alıyor.  Yaşamın içinden ama her gün yaşayıp ya dakarşılaşıp fakına varmadığımız izlekleri öyküleştirdiği görülüyor. Ama ilginç olan nokta ise sıradan olaylardan oluşan öykülerin kimi zaman felsefi görüşlerle örüldüğünü görüyoruz, tıpkı “Akıl, Yürek” (s.220) adlı öyküde olduğu gibi.

“Ağladığında, sıksık sorunun ne olduğunun merak edeceksin ve sorunun ne olduğunu anlamak için, aç mı, yorgun mu…” (Bebek  HakkındaÖğrendiklerin, s.138)

 

öyküler

yapıtta altmışa yakın kısa öykü yeralıyor. Öykülerin adları şöyle sıralanıyor: Geçmişinden bir adam, Köpek ve ben, Aydınlanmış, Zevk yarışması, Sinekle ortak çalışma, Kafka yemek yapıyor, Tropik fırtına, Güzel zamanlar, Kısa belgesel filmi için fikir, Yasaklı konular, İki cins, Duyular, Dilbilgisi soruları, El, Tırtıl, Çocuk bakımı, Seni özledik:Dördüncü sınıf öğrencilerinin yazdığı geçmiş olsun mektuplarının incelenmesi, Gaz çıkarmak, Televizyon, Jane ve baston, Vücudunu tanımak, Dalgın, Güneye giderken, Betere Doğru’yu okuyor,   Yürüyüş, Rahatsızlık çeşitleri, Yalnız, Bayan D ve hizmetçileri, Bir saatte 20 heykel, Nietszche, Bebek hakkındaöğrendiklerin, Annesinin annesi, Nasıl yapılır, Uykusuzluk, Aile fertlerini yakmak, Mükemmellik yolunda, Burs, Helen ve VI: Sağlık ve zindelik üzerine bir çalışma, Masrafları kısmak, Annemin tatil planlarıma verdiği tepki, Altmış sente, Onların yasını nasıl tutmalıyım? Tuhaf bir dürtü,  Nasıl araba süremediği üzerine, Birden korktu, İyiye gidiyor, Akıl, yürek, Yabancılar, Kalabalık yol, Düzen, Sinek, Annemle yolculuk, Dizin maddesi, Oğlum, Bir otel odasında geçmiş zamanın sürekliliğine örnek, Cape cod günlüğü, Neredeyse bitiyor:Neydi o sözcük? Başka bir adam.

“Geçen pazar kiliseye gitmeye karar verdim. Hangisine gideceğim benim için önemli değildi. Koyu renk ahşaptan, soğan biçimli çan kulesi olan St. Peter’s adındaki katolik kilisesine doğru giderken, Üniteryen Evrensel Kilisesi’nin  kulesinden çan sesleri duyuldu; hafif eğimli bir yokuşu tırmandığım darsokaktan bu kuleyi rahatça görebiliyordum; fikrimi değiştirip geri döndüm, ön taraftaki çimenliğe kurulan bit pazarının içinden geçip bahçeye girdim, kilise binasına girip üst kata, ” (Cape Cod Günlüğü, s.241)

Lydia Davis’in ‘Rahatsızlık Çeşitleri’ adlı yaptında kısa ve çeşitli konuları içeren öyküler yeralıyor.

 

Mustafa ASLAN

———————-

Rahatsızlık Çeşitleri, Lydia Davis’in, Çeviren:Betül Kadıoğlu, I.Basım:Everest Yayınları, I. Basım:Şubat 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016