OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

poseidon’a mektuplar

puşkinPoseidon’a Mektuplar

Cees Nooteboom’un ‘Poseidon’a Mektuplar’ adlı yapıtı Everest Yayınları tarafından okura ulaştırıldı.

Cees Nooteboom’un ‘Poseidon’a Mektuplar’ adlı yapıtında yer alan kimi deneme başlıklarından şöyle sıralanıyor: Poseidon 1, Şapkayla evlilik, Kuşatma, Baureuth, Poseidon II, Karşılaşma, Zaman, ipekotu, Kenkö, Çocuk cinayeti, Kitaplar, Duvar, Kız, kanlı ay, Savaş, balina, Hayatlar, Hesiodos, Boğa, Hayvanat bahçesi, Taş, Poseidon XXII…

 

ERZURUM’A PUŞKİN GELDİ

Cees Nooteboom ‘Poseidon’a Mektuplar’ adlı kitabında yer alan denemelerinde okuru çok renkli bir dünyada gezdiriyor. Kimi zaman edebiyatın, kimi zaman mitolojinin kimi zaman da felsefenin sığ sularında kulaç atıyorsunuz yazarla. edebiyata ilişkin atılan kulaçlardan birinde ise Puşkin’in Erzurum’a gelişinden söz ediyor. ÜnlüŞair Puşkin ‘Erzurum Yolculuğu’ adlı yapıtında  bu gezisinden söz ediyor ayrıntılı olarak. Biz dönelim Cees Nooteboom’un yapıtında (şairin yazdıklarından yola çıkarak) anlatıklarına, ünlü şairle ilgili olarak.

Cees Nooteboom yapıtında Puşkin ve Erzurum’la ilgili olarak ‘Kirke’ (s.104)adlı denemesinde söz ediyor. Yıl 1829… Moskova’dan Erzurum’a doğru bir ordu yola çıkıyor. Puşkin Erzurum’a gelir. Fayton’dan iner ve bir çadıra girer. Sabah kahvaltısını yapan Kalamuk ailesi onu karşılar. On sekiz yaşında genç bir kadın ya da kız diye belirttiği bir bayan pipo içiyor.

 

MİTOLOJİDEN GÜNCELE

Cees Nooteboom ‘Poseidon’a Mektular’ adlı deneme  yapıtında güncel konulardan yola çıkıyor kimi zaman, kimi zaman da felsefeden, mitolojiden günlük yaşamımıza ilişkin önemli belirlemelerini paylaşıyor.

“Bilmecenin sonu gelmez. Düşünce taklası dediğim bir anormalliğim var, bir düşünceden diğerine yuvarlandığım bir rahatsızlık. Mevsimlerden sonbahar, stüdyomun önündeki incir ağacı yapraklarını dökmüş, yalnızca köküne doğru…” (s.160)

Cees Nooteboom’un mitolojiden, felsefeden başlayarak sözü güncelliğe getirdiği denemeleri ‘Poseidon’a Mektuplar’  adlı kitabında yer alıyor.

MUSTAFA ASLAN

—————————-

Poseidon’a Mektuplar (Deneme), Cees nooteboom, Çeviren:Burcu Duman, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Mart 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016