popüler roman kahramanları

aaaaaallPOPÜLER ROMAN KAHRAMANLARI

Umberto Eco’nun Popüler Roman Kahramanları adlı yapıtı Alfa yayınları arasında okura sunuldu.

“Şu var ki, fleming’de bilinçdışı bir ayrışma gerçekleşmiştir ve karanlık, çekici, acımasız, cazip ve insafsız yakışıklının özellikleri, Kötü figürü ile Bond figürü arasında bölüştürülmüştür.” (s.256)

1-Kara Korsan’ın Gözyaşları. Ringo’ya karşı Oidipus, Teselliye karşı sorun, Tesellinin yöntemleri, Reformculuğa karşı devrim, Kültür ve/ya alt kültür, Niteliğini yitiren anlatı üslubu.

2- Tanıma. Gerçek tanıma ile yapay tanıma, Kur – Diö’nün demircisi, Köyün iki budalası, Sözde yabancı toposu.

3-Eugene Sue: Sosyalizm ve teselli. Giriş, Jusuis socialiste, Dandizmden Sosyalizme, Teselinin yapısı,

4-I Beati Paoli ve “Popüler” Romanın İdeolojisi. Tarihsel roman ile popüler roman, Popüler romanın konuları, Üstinsanın ve gizli cemiyetin ideolojisi.

5-Üstinsanın Yükselişi ve Çöküşü. Vathek, Monte Cristo, Rocambole, Richlieu, Bragelonne, Arsen Lüpen, Tarzan.

6-Pitigrilli:Annemin Yüzünü kızartan adam. O sekiz kıratlık memeliler, Oscar Shaw Ruritania’da, Bir anarko-muhafazakar, “Çift yüzlü” özdeyiş, Özdeyiş oyunu ve paradoks sanatı, Pitidrilli onuruna anıt.

7- Fleming’de Anlatısal Yapılar. Karakterler ile değerlerin karşıtlığı, Oyun durumları ve “müsabaka” olarak olay örgüsü, Manici bir ideoloji, Edebi teknikler, Kolaj olarak edebiyat.

“Mussolini’nin bu konularda gerçek bir otorite olduğunu söylemek durumundayım:Dönemin ortalama İtalyan okuru, Fransız kültürü üzerine yüzeysel bir bilgiye sahip olup Pitigrilli’de kendi kültürüne ait olmayan bir şeyler görüyordu.” (s.164)

Umberto Eco Popüler Roman Kahramanları’nın irdelemenin yanı sıra okura edebiyat tarihi ve roman sanatı hakkında dikkate değer bilgiler sunuyor.

MUSTAFA ASLAN

……………………………

Popüler Roman Kahramanları, Umberto Eco,Çeviren:Kemal Atakay, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Şubat 2017

Updated: 06 Mart 2017 — 08:17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir