OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Politik Fizik

IMAG1507

POLİTİK FİZİK

Günümüzde merak edilen birçok konuya yanıt bulabileceğiniz ancak düşündüğünüz türden bir fizik kitabı olmayan Rıchard A. Muller’in ‘Politik Fizik’ Alfa Yayınları Bilim Dizisinden okura sunuldu.

“Füzyon güneşe güç veren şeydir; hidrojen bombasına da güç veren füzyondur. Füzyon yakıtı bildiğimiz deniz suyunda bulunan hidrojen olabilir. Kullanılıp tüketildiği için “yenilebilir” bir yakıt değildir, ama hiç kimse deniz suyunun yok edilmesine ciddi olarak aldırmıyor.” (s.296)

 konular

Rıcharda A. Muller’in ‘Politik Fizik ‘ adlı yapıtında yer alan bölüm ve konu başlıkları şöyle sıralanıyor:“Terörizm” birinci bölümün adı olarak çıkıyor karşımıza: Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:On Bir Eylül, Terörist Nükleerler, Bir sonraki terörist saldırı ve Biyolojik terörizm.

İkinci bölümün adı “Enerji” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Anahtar enerji sürprizleri, Güneş gücü ve Petrolün sonu.

“Nükleerler” üçüncü bölümüm başlığı olarak sunuluyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Radyoaktivite ve ölüm, Radyoaktif bozunma, Nükleer silahlar, Nükleer çılgınlık, Nükleer güç, Nükleer atıklar ve  Kontrollü füzyon.

Yapıtın dördüncü bölümünün başlığı “Uzay” adını taşıyor. “Uzay” başlığını taşıyan dördüncü bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Uzay ve uydular, Kütle çekim uygulamaları, Uzayda insanlar ve Görünmez ışıkla casusluk.

Beşinci ve son bölüm “Küresel Isınma” adını taşıyor. Son bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Kısa bir iklim tarihi,  Sera etkisi, Çok muhtemel bir sebep, Kanıt, Çözümsüzler, Yerdeki meyve ve Yeni teknolojiler.

“Eğer bir sürü uydu kullanarak tüm küreyi sürekli gözlemek isterseniz, uyduların yörüngede dönerken birbirinden 320 km’den daha uzak olmamalarını  sağlamalısınız. Bunun için de her biri Hubble Uzay Teleskobu kadar kaliteli olan 5000 uyduya ihtiyaç vardır. Uzaydan casusluk yapmak birçok insanın zannettiği kadar kolay değildir. Casus uyduların bütün Dünya’yı sürekli gözetlediği de doğru değildir.” (s.197)

Güncel konularla ilgili konuları bulabileceğiniz ‘Politik Fizik’ zevkle okunuyor.

Mustafa ASLAN

————————–

Politik Fizik, Rıchard A. Muller,  Çeviren:Tuncay İncesu, Alfa Yayınları Bilim Dizisi, İstanbul, Mayıs 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016