OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Polisiye ve cinayet-mustafa aslan

 

 

 

 

Polisiye ve cinayet

 

Ahmet Ümit ‘Agatha’nın Anahtarı’ adlı öykü kitabında yapıta adını veren öyküde kusursuz cinayetten yola çıkarak bir polisiye irdelemesine giriyor, açıkça söylenmese de. Öyküde Agahta Christi’ye aşık olan adam karısını öldürür ama…  Agahta Christi’nin ağzından dökülen tümcelerle kuru polisiye konusunda yapılan ve söylenenlerle bir yerlere sürüklemeye çalışıyor, yazar.

 

“…tasarlanmış cinayet iyi bir organizasyonu gerektirir. Zamanın, mekanın, cinayet aletinin doğru seçilmesi, ortalıkta kanıt bırakılmaması ya da sahte kanıtların bırakılması gibi zeka gerektiren davranışların yanında birini öldürebilecek kadar soğukkanlı bir cesarete veya vahşiliğe sahip olmalıdır insan…” (s.4)

 

Sancılar

 

Toplumsal yapının sancılı bir döneminin tanıklığını öyküleriyle aktarıyor, Ahmet Ümit birçok öyküsünde. adalet sistemindeki aksaklıkları tıkanıklığı, ’Sevgilim Tiner’de tinercileri ve dilencilik çetesini, çocukların çetelerce dilendirilmesi… gibi geniş bir alandan okura görünüm sunuluyor Ahmet Ümit’in öykülerinde.

 

Kimi cinayetlerin çözülmesinin siyasal iktidarın isteğine bağlı olduğunu söylüyor, A. Ümit. Günümüzde aydınlanan ya da karanlıkta kalan cinayetleri de düşünecek olursak…

 

“Bazı cinayetlerin aydınlanması polisin çabasına değil, siyasi iktidarın tavrına bağlıdır. Elinizde ne kadar ipucu, ne kadar somut kanıt olursa olsun hiçbir yararı olamaz. Çünkü yukarıdan birileri bu işin aydınlanması istemiyordur.” (s.86)

 

İstanbul

 

Ahmet Ümit, ‘Agatha’nın Anahtarı’ adlı öykülerinin başat uzamı İstanbul’dur. Öykülerde İstanbul’un değişik semtleriyle karşılaşıyoruz. Kitaptaki öykülerde geçen İstanbul’daki semtlerden kimileri şunlardır:’Agatha’nın Anahtarı’nda Zeytinburnu, ‘Savcıyı Öldürmek’de Etiler, ‘Altın Ayaklar’da Levent, Tepebaşı, ‘Siyah Taşlı Yüzük’ de Etiler, Salacak, ‘Davulcu Davut’u Kim Öldürdü?’ de Kuzguncuk, ‘Ölü Bebekler Apartmanı’nda Cihangir, ‘Örgüt İşi’nde Tahtakale, Kanlıca…

 ‘Agatha’nın Anahtarı’ adlı yapıtında Ahmet Ümit toplumsal yapımızda yakın zamanda yaşanan sancıları okura aktarıyor.

Ahmet Ümit, Agatha’nın Anahtarı (öykü), 2. Basım:Temmuz 2010, Everest Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016