OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Pire ve Diken

Pire ve DikenIMAG3375

Pieter Koolwijk yazdığı Linde Faas’ın resimlediği  ‘Pire ve Diken’ adlı çocuk kitabı Büyülü Fener Yayınları arasından okurlara sumuldu.

pire ve diken mi?

Pieter Koolwijk’in ‘Pire ve Dikan’ adlı yapıtının iki kahramanı kitaba adını veriyor. Bu iki kahramanımız erçekte iki çocuk. İki öğrenci aynı zamanda bu iki kahramanımız. Diken saçlarının dikliğinden bu adı alıyor, Pire ise ufak tefek oluşundan. “Gerçek adları  nedir, bu iki kahramanımızın?” diye sorabilirisiniz. Onu ‘Pire ve Diken’ adlı kitabı okuduğunuzda öğrenebilirsiniz.

Adlarına bakıp da bu iki kahramanımzın sevimsiz olduğunu düşünmeyin. iki kahramanımız da çok cana yakın ancak günlük yaşamımızda olduğu gibi Arjan adında bir başka kahramanımız…

çocuklar iyidir ve dostluk kazanıyor

Diken ve Pire iki sıkı dost.. Ya Arjan ? İşte Arjan adlı kahramanımız yaramaz mı yaramaz  birisi olarak çıkıyor okurun  karşısına. Ancak yazar hiçbir çocuk kötü değildir görüşünden hareketle işi aileye getiriyor. Kitabı okuduğunuzda Arjan’ın ailesinin sorunun kaynağı olduğu görülüyor.

Arjan’a karşı iki dost (Pire ve Diken) dayanışma içinde oluyor ve onu yeniyorlar.

“Yolda giderken, “Hey Pire!” diye bir ses duydu. Piero başını sesin geldiği yöne çevirdi ve kalbi yerinden hopladı. Sis bulutunun içinde Arjan duruyordu. Piero’yu montundan yakalayıp sokak arasına çekti.” (s.s. 67-68)

Pieter Koolwijk’in ‘Pire ve Diken’ adlı yapıtı çocuklara hıoşça vakit geçirtmenin yanında arkadaşlık, dayanışma ve kişinin kendisini değiştirmesinin önemi yanında çocuk ve aile ilişkisini de  veriyor.

Mustafa ASLAN

————————

Pire ve Diken, Pieter Koolwijk, Resimleyen:LindeFaas, Çeviren:Ufuk Güngör, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Nisan  2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016